Výstraha pro Slezsko a část severní Moravy platí již od středy, na většině míst ale zůstávají hladiny pod úrovní prvního povodňového stupně. Na druhý stupeň povodňové aktivity ráno vystoupala řeka Opava na hranicích s Polskem v osadě Držkovice u Opavy.
Odpouštění přehrad potom způsobilo, že hydrologové a vodohospodáři evidují první povodňové stupně na Lučině pod přehradou v Žermanicích a Velké Stanovnici pod Karolinkou.
Jinde byl oproti očekávání klid. I když například v řece Opavě ve městě Opavě či v Krnově bylo viditelně více vody než obvykle, hranici pro vyhlášení alespoň prvního stupně ale nepřekonala a během dopoledne se vzestup hladiny zpomalil. [bomba]
Meteorologové předpokládají, že tím není hrozba zažehnána. Povodňovou výstrahu naopak rozšířili na Jeseníky, Beskydy a Šumavu, zde totiž očekávají další vydatné srážky. Na hřebenech hor by sice mělo sněžit, ale níže už ne.
Jak uvedla Česká televize, v Beskydech by mohlo do pátečního rána spadnout až 40 milimetrů srážek a v Jeseníkách a na Šumavě až 25 milimetrů. Na Českomoravské vrchovině by potom mohly být srážkové úhrny do 20 milimetrů. Větší srážky se budou objevovat i v pátek, v Beskydech dosáhnou do sobotního rána až 35 milimetrů.
„Toky odvodňující Beskydy budou během dnešního dne stoupat. Vzestupy mohou být výrazné a nelze vyloučit překročení prvního stupně povodňové aktivity, ojediněle i druhého stupně v profilech v povodí Odry, Ostravice a Olše,“ uvedli meteorologové.
V Plzeňském kraji pak očekávají zvýšení hladin v povodí Úslavy a Radbuzy. Po čtvrteční zkušenosti potom ČHMÚ vydal opatrnou výstrahu na možný první stupeň povodňové aktivity pod Jeseníky v závislosti na hranici sněžení a skupenství srážek.