V prvních dnech se těhotenství u většiny žen nijak neprojevuje, první příznaky přicházejí obvykle nejdříve 14 dní po oplodňujícím styku. Příznaky těhotenství mohou být následující:
Ranní nevolnosti klidně celý den
Proslulé těhotenské nevolnosti si prožije až 80 % budoucích matek. Nechutenstvím může žena trpět už před prvním vynecháním menstruace, tedy již několik dní po početí. Na vině je hormon choriogonadropin, který začne uvolňovat placenta. Kromě toho pak ženy trápí další žaludeční potíže nebo zvracení a rozhodně to nemusí být jenom po ránu, ale i odpoledne nebo večer. Ve 2. trimestru zpravidla nechutenství ustupuje, týká se pak jen asi 20 % žen. Nevolností však není třeba se bát, jsou znamením, že vývoj embrya probíhá zdárně a v pořádku. Podle studie kanadských vědců dokoncenevolnosti plodu prospívají. [bomba]
Slinění, zvláštní chuť v ústech
Hormony v počátečním stadiu těhotenství způsobují, že ženě se v ústech tvoří větší množství slin. Slinění se však vyskytuje i při žaludeční nevolnosti mimo těhotenství. Podobně je to i se zvláštní chutí v ústech.
Citlivé, nateklé prsy
Citlivé a bolestivě nateklé prsy jsou jedním z prvních příznaků těhotenství. Důvodem je rostoucí hladina těhotenských hormonů v těle. Citlivost a bolestivost prsů je zpravidla větší než ta, kterou žena obvykle cítí před menstruací. Tento problém se obvykle hodně zmírní na konci 1. trimestru, ale některé ženy pociťují výraznou bolest prsů po celou dobu těhotenství.
Neustálé čurání
I teprve pár dní těhotné ženy cítí nutkání na toaletu mnohem častěji než dříve. Stejně jako nevolnosti je tento stav způsoben hormonem choriogonadropinem, který více prokrvuje pánev, a proto je močový měchýř podrážděný. Těhotné ženy se někdy i dostávají do nepříjemné situace, když kýchnou nebo dostanou záchvat smíchu a dojde k neovladatelnému úniku moči.
Vůně a zápachy
Přecitlivělost na určité vůně se může objevit kdykoliv během života, obvykle ve spojitosti se žaludečními potížemi. Málokdy je však tato přecitlivělost tak výrazná jako během těhotenství, když se oblíbené vůně stávají vaším nepřítelem, co vám dosud vonělo, náhle začalo smrdět a naopak, může se stát, že to, co jste dosud považovaly za smrad, vám najednou zavoní. Obvykle však v těhotenství platí, že čím méně vůní, tím lépe.
Únava, spavost
Organismus, který se v raném stadiu těhotenství trochu „přelaďuje“, jako by potřeboval více sil, což dává najevo zvýšenou únavou a potřebou spánku.
Samozřejmě, něco podobného se může objevit i v jiných exponovanějších obdobích života.
Výtok
Vedle výtoku z prsou může docházet také ke vzniku výtoku z pochvy. Je obvykle bez doprovodného svědění či pálení. Děložní hrdlo si tím vytváří hlenovou bariéru, která zabraňuje otevření pochvy a chrání tak dítě před možnými infekcemi.
Implantační krvácení
U některých žen se zhruba 11 až 12 den po početí objevuje drobné vaginální krvácení. Toto krvácení může být způsobeno uhnízděním oplodněného vajíčka v silně prokrvené děložní tkáni. Krvácení je velmi slabé (obvykle pouze zašpinění prádla) a trvá pouze 1 až 2 dny.
Vynechání menstruace
Pokud máte obvykle pravidelnou menstruaci a nyní se opozdila, pravděpodobně je čas udělat si těhotenský test.