Rčení praví, že zvyk je železná košile. Zlozvyk je pak železná, pěkně rezavá košile s pekelně ostrými švy. Zkuste zapřemýšlet, zda můžete stoprocentně říci, že netrpíte žádným zlozvykem
„Návyk vzniká v momentě, kdy více než jednadvacet dní po sobě pravidelně opakujete určitou činnost, a to ať už s pozitivním dopadem nebo negativním. Samy jste si jistě všimly, že vždy, když zrovna provádíte svůj zlozvyk, nejste klidné, naopak jste nervózní. Vysvětlení je jednoduché: Téměř všechny zlozvyky totiž pocházejí z vnitřního napětí, ostatní jsou z rozmaru." [bomba]
Jaký zlozvyk je nejhorší?
Podle psycholožky se nedá říci, jaký zlozvyk je obecně nejhorší. Jde především o to, co vám osobně vadí. Někdo si kouše nehty a nevadí mu to, zatímco okolí trpí a považuje to za závažné. Obecně by Lenka Černá mezi špatné zlozvyky zařadila ty, které škodí našemu zdraví. Patří sem kouření, hltání jídla a večerní nájezdy na ledničku. U kouření a pití alkoholu se ze zlozvyku může stát závislost, což je mnohem závažnější stav, který si žádá jiný přístup a mnohdy i léčbu s odbornou pomocí.
Mezi nejčastější zlozvyky patří např. kousání nehtů, dloubání v nose, křupání kloubů, mlaskání, srkání, kousání vnitřní strany tváří či cucání vlasů. Příčiny vzniku zlozvyků i jejich podoby jsou značně rozmanité. V každém případě většina z nich pochází z vnitřního napětí a zbavit se jich není vůbec jednoduché. Je totiž nutné nejprve odhalit příčinu vnitřního neklidu.
Samozřejmě existují i zlozvyky, které vznikají z rozmaru nebo z lenosti. Těch se lze nejsnáze zbavit tím, že si je člověk začne sám uvědomovat. Je k tomu však zapotřebí neustálá sebekontrola.
Žebříček nejhorších zlozvyků podle Evropanů
1. Okusování nehtů
2. Mlaskání při jídle
3. Dloubání v nose
4. Říhání
5. Plynatost
6. Křupání kloubů
7. Sahání si do rozkroku
8. Olizování příborového nože
9. Skřípání zuby
10. Skákání do řeči