U Čechů je v posledních letech patrná změna chování vzhledem k úspornosti domácích spotřebičů. Zatímco v minulosti pro ně byla primárním kritériem cena, v současnosti jsou častěji ochotni připlatit si za úspornější varianty. Tento trend přitom není patrný pouze z nákupů po internetu, setkávají se s ním například i specializovaní prodejci.
Fakt, že Češi chtějí šetřit na spotřebě energií lze pozorovat například u techniky určené k vytápění. Zde uživatelé mnohem více preferují energeticky úspornější řešení, se kterými si spojují dlouhodobé užívání. Do karet Čechům také hraje fakt, že cena úspornějších spotřebičů v posledních letech postupně klesá.
Výrobci sami navíc dnes soustředí svou výrobu na modely, které zákazníkům garantují největší úsporu, právě energeticky úspornější produkty vyhledávají i zákazníci. Pro svou domácnost volí nejčastěji spotřebiče, které garantují největší úsporu – tedy s označením A+++, případně A++.
Právě tato označení se v současnosti objevují na takzvaných energetických štítcích, které mají uživatelům zjednodušit orientaci mezi spotřebiči z hlediska úspor energie. Od roku 2021 by štítky měly doznat změn, škálu by nově měla tvořit písmena od A do G, zároveň by měly úplně vymizet plusy. Tvůrci si od této změny slibují zejména celkové zjednodušení. Stávající nejúspornější spotřebiče by se přitom podle aktuálních odhadů u této nové škály měly pohybovat až ve třídách C a D, aby uvolnily místo ještě šetrnějším řešením v budoucnu.