V rámci normy prošel i návrh sociálního demokrata Jana Chvojky, že členové vlády nebudou moci vlastnit média. Podpořilo jej 133 poslanců ze 189 přítomných. Pro hlasovala většina zákonodárců z ČSSD, KSČM, ODS, TOP 09, lidovci i Úsvit. Poslanci hnutí ANO byli proti.
Babišovi patří vydavatelství Mafra, pod které spadá například deník MF Dnes nebo server idnes.cz. Ministr financí vlastní také hudební televizní stanici Óčko a rádio Impuls.
„Je zřejmé, že Sněmovna učiní poměrně významný krok proti oligarchizaci země,“ uvedl šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. [bomba]
Sněmovnu ještě čeká hlasování o zákonu jako celku. Pokud projde, změna ohledně vlastnictví médií bude platit až pro členy příští vlády.
Poslanci také souhlasili s návrhem poslance Martina Plíška (TOP 09), aby firmy, ve kterých má člen vlády čtvrtinový podíl, nemohly dosáhnout na nenárokové dotace a investiční pobídky. Nemůže se také účastnit veřejných zakázek.
Tato změna bude platit pro ministry už od nabytí účinnosti zákona, která je předpokládaná od nového roku. Parlamentem naopak neprošel návrh, který požadoval, aby členové vlády nesměli ovládat firmy. Sám Andrej Babiš se hlasování neúčastnil. Už dříve řekl, že ho politici nutí, aby přepsal svoje firmy na manželku nebo někoho z příbuzných.
Pokud Sněmovna zákon jako celek schválí, poputuje do Senátu. Pak ho musí ještě podepsat prezident Miloš Zeman. Je však pravděpodobné, že prezident normu dolní komoře vrátí. Vadí mu, že předloha “je šitá na míru proti Babišovi“.
To vadí například i poslanci za ČSSD Vítězslavu Jandákovi. „Zákon to není špatný, ale ať platí pro všechny bez rozdílu, ne jen pro jednoho nebo dva lidi,“ řekl Bleskove.cz Jandák, který se dnešního jednání nezúčastnil. Řádně se omluvil z rodinných důvodů.