Václav Havel jezdil na Hrádeček za totality. Hlídali ho zde členové StB. Přesto tady prožil roky života se svou první ženou Olgou. Pořádal tu s Chartou 77 akce, setkání, oslavy. Se svou druhou manželkou, herečkou Dagmar Havlovou Veškrnovou, tu trávil už méně času, přesto se o chalupu v hodnotě nejméně 20 milionů vždy vzorně staral.
„Neexistovalo, že by nebyla posekaná tráva. Neexistovalo, že by tu třeba půl roku nikdo nebyl. Jak to tak vypadá, paní Havlová sem skutečně nejezdí, nějak jí to tu nepřirostlo k srdci. Je to smutné. Vždy tu bylo veselo, plno lidí. Žilo to tady a teď? Škoda mluvit,“ řekla Bleskove.cz paní Marie z nedaleké Vlčice. [bomba]
Dagmar Havlová je pracovně hodně zaneprázdněna a dojíždění na Hrádeček v Podkrkonoší ji časově omezuje. Jede tam prý jen párkrát za rok. Zkontrolovat stav domu, vyvětrat a zase odjede. O trávník se starají sousedi. Teď však zřejmě ale nestarají. Skoro metrový plevel pod okny svědčí o tom, že o Hrádeček nikdo příliš nepečuje. Pouze pár vyhaslých svíček a srdce z proutí připomíná, že sem fanouškové Václava Havla občas zavítají.
„Václav Havel by asi opravdu plakal, kdyby viděl, jak jeho Hrádček dopadl. Je to škoda, protože je to místo, které má svou duši. Nedaleká zřícenina a vůbec to okolí. Lesy, louky. Říká se, že to chce paní Havlová prodat, ale nemůže, protože by jí prý ,pomluvili´. Pořád lepší, než aby to chátralo. Vždyť ten dům potřebuje údržbu, potřebuje, aby se v něm větralo. Zájemci o koupi by jistě byli, ale paní Dagmar to prý odmítla,“ dodala starousedlice ze sousední Vlčice.
Právě na Hrádečku 18. prosince 2011 Václav Havel zemřel. Odtud vedla jeho poslední cesta do Prahy. Přál si prý, aby i po jeho smrti Hrádeček žil, ale zřejmě věděl, že tomu tak nebude. Paní Dagmar k tomuto místu nikdy nenašla přílišné zalíbení, a tak milovaná chalupa, kde se psaly dějiny, zeje prázdnotou…