Čtvrtek 16. srpna 2018
svátek má Jáchym, zítra Petra

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  HNUTÍ DUHA

  Ekologové chtějí odpady recyklovat, vláda naopak spalovat

  20.12.2017 11:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Ekologové se zaměřili na programové prohlášení vlády. Je podle nich málo konkrétní a příliš všeobecné. Vítají útlum uhlí a lepší recyklaci odpadů.

  Les sucho strom lupa
  Jak vyřešit sucho či ochranu lesů, vláda neví | Pixabay

  Vláda Andreje Babiše deklaruje zachování limitů těžby hnědého uhlí, zvýšení poplatků z těžby, zrychlení výměny uhelných kotlů (se zajištěním dalších zdrojů financování) a útlum uhelné energetiky. Původní návrh ANO na faktické zrušení Ministerstva životního prostředí se v programu neobjevuje. „Program jasně ukazuje, že vláda nechce udělat potřebné změny v zemědělství. Přehlíží také ochranu přírody a negarantuje návrat práv lidem při posuzování staveb, jak sliboval ministr Richard Brabec,“ komentuje ve svém prohlášení Hnutí DUHA.  

  Ministr Brabec by měl začít makat lépe
   

  Zveřejněný návrh programového prohlášení z hlediska ekologických problémů a výzev analyzovali experti ekologických organizací. „Vítáme, že vláda jasně deklaruje útlum uhelných dolů a uhelné energetiky od elektráren až po domácí kotle, stejně jako silný závazek přesměrovat odpady ze skládek k recyklaci. Je také dobře, že chce ozdravit české lesy, musí však předložit konkrétní řešení,“ uvedl Jiří Koželouh z Hnutí DUHA. „Naopak kapitola zemědělství neskrývá, že vláda chce hájit zájmy velkých zemědělců. V tom případě však nevyřeší ani sucho, kterým se mohutně ohání. Podobně o ochraně přírody a obnovitelných zdrojích spíš mluví, než aby překládala jasná řešení,” upozornil Koželouh.


  Programové prohlášení zpochybňuje provozní podporu obnovitelných zdrojů. Programové prohlášení také neříká, zda bude vláda finančně podporovat výstavbu jaderných bloků.

   

  Velký zájem je také o stavebnictví. “Je dobře, že vláda chce zjednodušit a urychlit přípravu staveb. Totéž ale slibovala i minulá vláda a zpackala to. Pravidla jsou teď ještě složitější, s více výjimkami,“ upozornil Daniel Vondrouš, ředitel Zeleného kruhu. „Nová vláda naznačuje, že výsledný neprůhledný chaos ještě prohloubí dalšími výjimkami pro některé stavby. Pokud by skutečně chtěla rozhodování zjednodušit, musí postupovat přesně opačně, pravidla  sjednotit a zjednodušit, rozhodování zkvalitnit a vrátit do něj veřejnou kontrolu,” domnívá se Vondrouš.


  Velkým závazkem je podle ekologů předložení nového odpadového zákona, který bude směřovat odpady místo na skládky k recyklaci. Přesně to prosazují ekologické organizace i odpadová strategie Evropské unie. Ministr Brabec však doposud předkládal návrhy, které směřovaly ke spalování odpadů. Programové prohlášení ho tedy nutí změnit strategii, což ekologické organizace velmi vítají. 


   

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...