Pátek 17. srpna 2018
svátek má Petra, zítra Helena

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  DÁRKY JAKO Z HORORU

  Na trhu je příliš mnoho jedovatých hraček

  18.12.2017 02:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Pod stromečkem najdou mnohé děti hračky z nebezpečných plastů, které se běžně prodávají v obchodech. Toxické látky přitom způsobují závažné poruchy. Podle odborníků je nutné zpřísnit výrobcům příliš benevolentní pravidla.

  Hračky lupa
  Nebezpečných plastových hraček jsou tisíce | Pixabay

  Hračky pro děti a kadeřnické pomůcky pro ženy obsahují často velmi nebezpečné látky. Specialisté na toxické látky v těchto produktech naměřili jedny z nejvyšších hodnot některých bromovaných zpomalovačů hoření z doposud otestovaných vzorků pocházejících z 26ti zemí. "Tyto toxické látky se u dětí podílejí na poruchách soustředění nebo syndromu ADHD. Existují podezření, že mohou způsobovat i rakovinu jater," tvrdí tým z Arniky, která dlouhodobě situaci monitoruje.  

  Za nebezpečné hračky mohou příliš benevolentní pravidla pro nakládání s elektroodpadem a s plasty
   

  Maminky by se měly mít před Vánoci obzvlášť na pozoru, aby jejich děti pod stromečkem nenašly hračky z toxického plastu. Arnika měřila plastové hračky a výrobky z černého recyklovaného plastu určených k péči o vlasy nebo sloužících jako ozdoby do vlasů. „Jsou to opravdu dárky jako vystřižené ze strašidelných pohádek bratří Grimmů. Za skřipec do vlasů by se nemusela stydět ani zlá královna ze Sněhurky a za kostku s obrázkem krtka by určitě poděkovala i baba Jaga,“ komentoval výsledky analýz Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika.

   

  Rizikové látky se do výrobků z recyklovaného materiálu dostávají většinou ze staršího elektrošrotu vyvezeného do Číny nebo jiných rozvojových zemí z Evropské unie a dalších rozvinutých zemí, pravděpodobně včetně České republiky. Výrobky z recyklátů s příměsí jedovatých látek se dostávají zpátky do oběhu a výsledky průzkumu ukazují, že se jim nevyhnou ani spotřebitelé na českém trhu. "Výrobcům to umožňují výjimky, které prosadila Evropská unie," vysvětlil Petrlík. V rámci celého mezinárodního monitoringu, jehož výsledky byly zveřejněny v dubnu tohoto roku, byly nejvyšší hodnoty zjištěny v předmětech zakoupených v Nigérii a Argentině. Nové analýzy z České republiky je dohnaly a v případě skládací kostky s krtkem dokonce předstihnuly.

   

  Bromované zpomalovače hoření zabraňují nebo omezují vznícení hořlavého materiálu, zejména plastů. Některé z nich se podílejí na vzniku poruch chování. Poškozují imunitní, hormonální a reprodukční systém. Na rozdíl od jiných perzistentních organických látek se do těla mohou ve větší míře dostávat i kůží pouhým dotykem. Malé děti jim jsou vystaveny také v prachu z vnitřních prostor, do něhož se mohou uvolňovat například z předmětů v dětském pokoji.

   

  Každé patnácté dítě v České republice má takzvaný ADHD syndrom, jednu z neurovývojových poruch. Jeho výskyt se za posledních deset let až zečtyřnásobil. Na vzniku ADHD nebo poruch učení se podílí mnoho různých faktorů včetně nadmíry toxických látek, se kterými neměly přicházet do styku právě by děti a těhotné ženy. "Toto riziko s sebou nesou i některé bromované zpomalovače hoření. V hračkách, které by měly pomáhat v rozvoji, se děti paradoxně setkávají s látkami, které jejich zdravý vývoj naopak poškozují,“ zdůraznil Jindřich Petrlík.

   

  Východiskem by měl být koncept cirkulární ekonomiky, ale bez toxických látek. „Recyklace je rozhodně lepší než skládkování a spalování odpadů. Někteří politici však chtějí recyklovat i toxické látky v odpadech a podřizují tomu i legislativu. Paradoxně tak umožňují otrávení cirkulární ekonomiky, kvůli čemuž lidé ztrácejí důvěru v recyklaci plastů,“ dodala odbornice na evropskou chemickou politiku Karolína Brabcová z Arniky.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...