Sobota 21. července 2018
svátek má Vítězslav, zítra Magdaléna

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB MÁ ČERVENOU

  Odpůrci EET mohou slavit! Soud zastavil plánované rozšíření!

  15.12.2017 17:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Ústavní soud zrušil plánovaný náběh třetí a čtvrté etapy elektronické evidence tržeb (EET), která měla začít platit například pro taxikáře, řemeslníky či zemědělce.

  EET lupa
  Živnostníci si významně oddychli | ČT

  Třetí a čtvrtá vlna EET není sice protiústavní, ale může začít platit až po důkladnějším zvážení dopadů a vymezení výjimek přímo v zákoně, vysvětlili odborníci s tím, že jako celek zákon dál platí. Ulevilo se tak podnikatelům v oblasti dopravních služeb, stánkového prodeje občerstvení bez stolů a židlí, farmářských trhů, ale také účetním, advokátům či lékařům a řemeslníkům.  

  Zákon o EET se bude muset znovu projednat
   

  Samotný zákon ale soud nezrušil, protože jeho cílem je kvalitní výběr daní a narovnání podnikatelského prostředí. „Nyní je třeba důkladně zvážit dopady na různé skupiny povinných subjektů,” uvedl soudce Josef Fiala. „Případné výjimky z EET je nutné upravit zákonem, nikoliv jen cestou vládního nařízení,“ dodal. „Buď musí to, na koho nedopadne evidence tržeb, stanovit přímo zákonodárce, anebo musí stanovit pro vládu taková kritéria, aby byla předem seznatelná,” vysvětlil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

   

  ODS i některé další parlamentní strany rozhodnutí vítají. „Jsem rád, že Ústavní soud dal rozsáhle za pravdu naší stížnosti na zákon o elektronické evidenci tržeb. Za neméně důležité považuji konstatování Ústavního soudu, že vládní koalice ukončením rozpravy při schvalování EET porušovala zákon," zmínil předseda ODS Petr Fiala. Zrušení části EET Ústavním soudem je podle první místopředsedkyně ODS velkým vánočním dárkem podnikatelům ve 3. a 4. vlně. „Z rozhodnutí Ústavního soudu mám velkou radost, protože potvrzuje nesmyslnost i amatérskou nepřipravenost celého zákona,“ sdělila Alexandra Udženija. 

   

  Piráti také vítají, že rodná čísla již nemohou fungovat jako identifikační čísla. “Jsem rád, že nesmyslnost těchto ustanovení Ústavní soud uznal,“ řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Odstraněním DIČ z účtenek se posílí ochrana osobních údajů. EET u bezhotovostních plateb například v e-shopech vůbec nedává smysl,“ dodal. Zákon jako celek je podle něj potřeba novelizovat.

   

  Ministerstvo financí zase vítá, že Ústavní soud potvrdil, že zákon o evidenci tržeb není protiústavní, jak tvrdili stěžovatelé, ale že je legitimním nástrojem ke kontrole daňových povinností a správě daní. Současně zdůrazňuje, že drtivá většina povinností vyplývajících ze zákona o evidenci tržeb zůstává i nadále v platnosti a funkčnost zákona nebyla významněji dotčena.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...