Čtvrtek 21. června 2018
svátek má Alois, zítra Pavla

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  MÁLO PRACANTŮ

  Chybí dělníci ve stavebnictví. Babiš je chce dovážet z Východu!

  11.12.2017 02:02 / zprávy google+ twitter facebook

  Rekordně nízké počty nezaměstnaných přinášejí i některá negativa - firmy nemají z čeho vybírat a musejí si své zaměstnance mnohem více hýčkat. V budoucnu bude navíc ještě větší nedostatek dělníků.

  Dělníci lupa
  Vláda studium dělnických profesí téměř nepodporuje, spíše naopak | Archiv

  Úřad práce ČR eviduje pouze necelých 270 tisíc uchazečů o zaměstnání. To je nejméně od listopadu 1997. Firmy tak jen těžko shánějí nové pracovní síly. "Obecně měli zaměstnavatelé v listopadu největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě, montážní dělníky, svářeče a podobně," vyplývá z nové statistiky.  

  Stavebnictví je na vzestupu a ekonomika nadále roste
   

  V budoucnu se přitom předpokládá ještě větší hlad po zaměstnancích. Průmyslová produkce totiž roste a výrazný vzrůst se očekává také ve stavebnictví. "Stavebnictví by v příštím roce mohla alespoň do určité míry pomoci novela stavebního zákona a také zrychlení čerpání prostředků z fondů Evropské unie, které často míří na projekty v oblasti inženýrského stavitelství," uvedl ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Právě inženýrské stavitelství podle něj vykazuje za říjen svůj první meziroční nárůst od letošního března.

   

  Díky zmíněné novele stavebního zákona, zrychlenému čerpání prostředků z fondů Evropské unie a pokračující prosperitě celé ekonomiky České republiky se bude stavebnictví v příštím roce dařit lépe než letos a vloni. Po dělnících proto bude ještě větší poptávka. Situaci nijak nezlepšuje ani fakt, že většina dětí studuje na gymnáziích či středních školách a nemají zájem o dělnické profese. Vysoké počty gymnázií či středních a vyšších škol obecně vláda snižovat nemíní.

   

  Podle Andreje Babiše bychom mohli dovážet levné pracovníky z Východu. "Plány na masivní organizované dovozy zahraničních dělníků v tuto chvíli v žádném případě nepodpoříme," oponuje místopředseda ČSSD Milan Chovanec. "Budou znamenat jen destabilizaci sociálního prostředí v jednotlivých regionech," domnívá se.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...