Pondělí 16. července 2018
svátek má Luboš, zítra Martina

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  VLKŮ V ČR PŘIBÝVÁ

  Vlci se kříží se psy!

  10.12.2017 02:02 / zprávy google+ twitter facebook

  Počet vlků žijících v České republice ve volné přírodě stále roste. Důvodem je i to, že přes naše území zvířata hojně migrují. Na některých místech se ale vlci kříží se psy.

  Vlk lupa
  Vlci zabíjejí přemnoženou zvěř v lesích | Pixabay

  Po téměř 190ti letech se podařilo doložit výskyt vlka obecného v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Jeho pohyb zdokumentovala fotopast místního myslivce. Následně byl odebrán čerstvý vlčí trus, podle kterého odborníci poznají původ zvířete. "Česká republika se nachází na křižovatce vlků z různých evropských populací," vysvětlil Jan Piňos z hnutí DUHA. "Vlk zabitý v březnu tohoto roku na D1 například pocházel z tři sta kilometrů vzdálených horských masivů Karpat," připoměl.  

  Křížence vlka a psa je obvykle nutné zastřelit
   

  Tyto šelmy se mohou při dálkových přesunech či hledání nového teritoria objevit takřka kdekoliv na území České republiky. "Vlci pomáhají snižovat stavy divokých kopytníků i škody na lesích, které tito přemnožení býložravci způsobují. Sdílení informací o pohybu vlků je velmi důležité k zajištění preventivních opatření pro chovatele hospodářských zvířat, jejichž nezabezpečená stáda by vlk mohl napadnout," vysvětlil Piňos.

   

  Vlčí populaci přitom mohou ohrožovat nejen lidé, ale i volně žijící psi. Zjistili to vědci z České zemědělské univerzity. "U vlků v Rumburku se zjistilo, že samice vlka měla tři mláďata se samcem psa. Byla černá a nebyla plachá. Dva ze tří jedinců byli odstřeleni, protože bylo jednoduché si je splést se psem," sdělila deníku Aktuálně.cz Barbora Černá Bolfíková z Fakulty tropického zemědělství. Křížení vlků se psy může být podle odborníků velmi nebezpečné a ohrozit vlčí populaci. 

   

  Přesné počty vlků na území České republiky nejsou známé. Čtyři smečky evidují ekologové na Broumovsku, v Ralsku, na Šumavě a Šluknovsku, pátá je zřejmě v Krušných horách.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...