Sobota 21. července 2018
svátek má Vítězslav, zítra Magdaléna

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  RŮST POKRAČUJE

  Vláda se chlubí cizím peřím! Česká ekonomika roste díky bankéřům

  08.12.2017 01:01 / zprávy google+ twitter facebook

  Eurozóna i ekonomika Evropské unie rostou nejpřesvědčivěji od propuknutí světové finanční krize v roce 2008. Česká republika nezaostává, ale podle ekonomů zbytečně rozhazuje a špatně hospodaří. Za pozitivní čísla prý nemůže vláda, ale bankéři.

  Markéta Šichtařová lupa
  Vláda se chlubí cizím peřím, říká ekonomka Markéta Šichtařová | Blog M.Šichtařové

  Nejen český průmysl stále jede a zaznamenal další nárůst. Hospodářský boom hlásí celá Evropa. "Ekonomika České republiky vykázala ve třetím čtvrtletí takřka dvojnásobný růst jak v porovnání s Evropskou unií, tak ve srovnání s eurozónou. Oba celky rostly meziročně tempem 2, 6 procenta, zatímco česká ekonomika přidala celých pět procent," uvedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. "Čísla za třetí kvartál indikují, že růst evropské ekonomiky je nejen poměrně robustní, ale také plošný," konstatoval.  

  Vláda nepřinesla nic takového, co by skutečně rozpumpovalo růst
   

  Je však stále otázkou, do jaké míry za tento příznivý stav může Evropská centrální banka a jí aktuálně praktikovaná extrémně uvolněná měnová politika. Podobně i za ekonomický růst v České republice může zejména Česká národní banka. "Česká národní banka ekonomiku mohutně podporovala jednak extrémně nízkými úrokovými sazbami, jednak intervencemi proti koruně," zdůraznila ekonomka Markéta Šichtařová. "Vláda nepřinesla nic takového, co by skutečně rozpumpovalo růst," podtrhla.

   

  Kromě toho, že vláda podle uznávané ekonomky nestojí za ekomonickým růstem, neměla by se chlubit ani v dalších směrech. "Během odcházející vlády došlo k navýšení regulace a k omezení svobody. Ať už mluvíme o inkluzi ve školství, o byrokratických restrikcích v podnikání, nebo třeba o veskrze velmi škodlivém podpisu Evropského pilíře sociálních práv. Jde o dokument, na jehož základě se mají postupně sjednocovat sociální, zdravotní a školské systémy v celé Evropské unii," uvedla v rozhovoru pro Parlamentní listy Markéta Šichtařová. Špatné hospodaření vlády kritizují i další ekonomové - psali jsme zde.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...