Sobota 16. prosince 2017
svátek má Albína, zítra Daniel
  JERUZALÉM HLAVNÍM MĚSTEM?

  Trump otevřel brány pekla

  07.12.2017 16:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Americký prezident Donald Trump uznal Jeruzalém za hlavní město židovského státu. Zatímco Izrael Trumpův krok vítá, zástupce hnutí Hamás označil Trumpův krok za otevření bran pekla.

  Donald Trump lupa
  Trump i Zeman podporují přemístění ambasád demokratických států z Tel Avivu do Jeruzaléma | CNN

  Vůdce palestinské radikální organizace Hamás Ismáíl Haníja vyzval Palestince k zahájení nového povstání takzvané intifády proti Izraeli. Hamás tak reaguje na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. "Oddalování uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele nevedlo k dosažení míru,“ zdůraznil Trump. Podle něj se jedná o nový začátek mírového vyjednávání v izraelsko - palestinském konfliktu.  

  Miloš Zeman navrhl zřízení české ambasády v Jeruzalému před čtyřmi lety
   

  Řešením mohou být podle Trumpa dva státy. Jeruzalém by tak zůstal posvátným městem křesťanství, judaismu i islámu. Trump také oznámil, že podepíše další půlroční odklad platnosti zákona o přesunu amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. 

   

  Česká republika zatím přemístění ambasády nechystá. "O přesunu zastupitelského úřadu České republiky z Tel Avivu do Jeruzaléma můžeme uvažovat až na základě výsledků jednání s klíčovými partnery v regionu a ve světě," uvedlo české ministerstvo zahraničí. Z českých politiků se k tématu vyjádřil předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. "Myslím, že by bylo fajn, aby i ČR přesunula ambasádu do Jeruzaléma," napsal na twitteru. Prezident Miloš Zeman navrhl zřízení české ambasády v Jeruzalému už před čtyřmi lety.

   

   

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...