Pondělí 23. července 2018
svátek má Libor, zítra Kristýna

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  VÝSADBA ZAOSTÁVÁ

  Silničáři pokračují v kácení stromů. Navzdory nařízení vlády!

  09.12.2017 02:02 / zprávy google+ twitter facebook

  Stromů u silnic rychle ubývá. Motoristé jásají, ekologové trpí. Na stromy u silnic mají zcela rozdílné názory. Vláda přitom nedávno přijala plán adaptace na změnu klimatu, ve kterém systematickou výsadbu kolem silnic přímo požaduje.

  Silnice stromy lupa
  Přestože řidičům stromy u cest vadí, přispívají i k ochraně silnic | Pixabay

  Kácení stromů podél silnic pokračuje. "Počet pokácených stromů u silnic a cest převládá nad vysazenými. V souhrnu za celou Českou republiku byly za každé tři pokácené stromy navráceny do krajiny pouze dva nové," uvádí společnost Arnika. Z české krajiny tak aleje podél cest postupně mizí.  

  Ve Středočeském kraji naopak nových stromů u silnic přibývá
   

  V roce 2016 nejvíce sázeli ve Středočeském kraji. Každý pokácený strom tam silničáři nahradili devíti novými. Z dlouhodobého hlediska se téměř rovnocenný poměr mezi kácením a novou výsadbou daří udržovat v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. "Jednoznačně v neprospěch stromů podél silnic hovoří údaje z Jihočeského, Královehradeckého a Plzeňského kraje," vyplývá ze statistiky.

   

  V roce 2016 správci komunikací podél českých silnic pokáceli 13 227 stromů a vysadili jen 8 773. Od roku 2003 tak od silnic zmizelo už více než 217 tisíc stromů. Vysazeno bylo přitom jen asi 130 500. „Vláda přijala plán adaptace na změnu klimatu, ve kterém systematickou výsadbu kolem silnic přímo požaduje. Tedy se snad blýská na lepší časy,” předpokládá za Arniku Marcela Klemensová, vedoucí kampaně Zachraňme stromy.

   

  Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo dopravy mají nyní za úkol připravit metodiku pro správce komunikací. Na silničářích pak bude výběr a výsadba dřevin ve vhodné vzdálenosti podél silnic, jejich inventarizace a údržba. Ministerstva mají navíc připravit vhodné finanční nástroje na výsadbu a následnou péči a dokonce i na výkupy silničních pomocných pozemků ve veřejném zájmu na obnovu a rozvoj silniční doprovodné a funkční vegetace.

   

  Návrat stromů do krajiny už není pouze přáním ochránců přírody, ale přímo požadavkem posvěceným českou vládou. Je však otázkou, v jakém časovém horizontu dojde k jeho naplnění,” okomentoval situaci mluvčí Arniky Jiří Kaňa. Správně vysazované a udržované stromy podél silnic podle něj chrání silnice před extrémními výkyvy počasí. Navíc zpevňují zem a zadržují vodu. Díky nim se také na silnicích netvoří sněhové jazyky.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...