Pondělí 16. července 2018
svátek má Luboš, zítra Martina

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  PLATBY U LÉKAŘE

  Vrátí se poplatky ve zdravotnictví?

  06.12.2017 11:11 / zprávy google+ twitter facebook

  Nový ministr zdravotnictví uvažuje o možnosti vrátit poplatky u lékařů a v nemocnicích. V minulosti totiž přinesly nejen peníze, ale také omezily zneužívání lékařské péče. ČSSD úvahy o návratu spoluúčasti pacientů vyděsily.

  lékař lupa
  Peníze se vyhazují na zbytečnosti a je třeba je někde zase získat | Archiv

  Znovuzavedení poplatků při návštěvě lékaře zvažuje nový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Tím vyděsil sociální demokraty. „Jsme velmi zaskočeni možným návratem zdravotnických poplatků,“ sdělil poslanec ČSSD Jiří Běhounek. Je přesvědčený, že by to ohrozilo kvalitu péče. „Pokud vím, tak ANO bylo většinově pro zrušení poplatků. Znovuzavedení zásadně neschvalujeme a jsme tím trochu překvapeni,“ dodal. Nyní podle něj ČSSD vyčká, jak bude nový ministr zdravotnictví postupovat.  

  Návrat poplatků by podpořila TOP 09 a pravděpodobně i další strany takzvaného Demokratického bloku
    

  „Je pravda, že jsme hlasovali pro zrušení poplatků ve zdravotnictví, ale možná jsme se trochu unáhlili,“ naznačil Andrej Babiš směr uvažování nové vlády. Před volbami ovšem hnutí ANO avizovalo, že nebude aktivně zavedení poplatků navrhovat. Pokud se o tom budou chtít ale potenciální koaliční partneři bavit, prostor tu podle autora zdravotního programu hnutí Adama Vojtěcha je.

   

  „Jsme ochotni diskutovat o nastavení plateb za nelékařské služby při pobytu v nemocnici. Akceptovatelné je ale pro nás, aby občané kromě důchodců nebo lidí ze sociálně slabých skupin zaplatili za rok dva až 2, 5 tisíce korun ročně,“ vyčíslil Adam Vojtěch.

   

  Podporu by našel u TOP 09. „Vrátili bychom nějaký mírný, časově a sociálně omezený poplatek za hospitalizaci, aby se alespoň z části pokryly hotelové náklady, které jsou s tím spojené,“ sdělil bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger. Zároveň by prý s takovými platbami rád znovu zavedl možnost připlatit si za takzvaný lékařský nadstandard a zároveň také platby za přímé kontaktování odborných lékařů bez předešlé konzultace s praktikem. 

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...