Čtvrtek 16. srpna 2018
svátek má Jáchym, zítra Petra

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  INSPIRACE V NĚMECKU

  Zaměstnavatel nesmí sledovat, co píšete na klávesnici

  05.12.2017 15:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Firmy stále více kontrolují, co dělají zaměstnanci v pracovní době na počítači. Ve skutečnosti ale zaměstnavatel nesmí porušit soukromí zaměstnanců, upozornil časopis dTest.

  Počítač notebook. lupa
  Zaměstnavatel nesmí narušovat soukromí zaměstnanců | Pixabay

  Na počítačích v zaměstnání bývají některé weby plošně zakázány, včetně sociálních sítí či webů těch s erotikou. Někde dokonce zaměstnavatelé používají software, který umí sledovat veškeré činnosti uživatele počítače. "Nesmí však sloužit k plošnému sledování zaměstnanců," uvedl Federální úřad práce Německé spolkové republiky, citovaný spotřebitelskou organizací Stiftung Warentest.  

  Soukromý email by zaměstnavatel sledovat neměl.
    

  Časopis dTest upozornil, že podle německých zákonů nemá zaměstnavatel právo trvale a systematicky sledovat své zaměstnance. Podobné je to i u nás. "Zaměstnanci nesmějí bez souhlasu zaměstnavatele užívat pro svou osobní potřebu výrobní a pracovní prostředky zaměstnavatele včetně výpočetní techniky ani jeho telekomunikační zařízení," říká zákon. Dodržování zákazu je zaměstnavatel oprávněn přiměřeným způsobem kontrolovat. "Kontrola však nesmí narušovat soukromí zaměstnance," uvádí odborníci.

   

  „Zaměstnavatel může bez předchozího upozornění sledovat dobu strávenou na internetu či využití programů. Kontrola firemních mailových schránek či paměti počítačů a externích nosičů dat je možná jen po předchozím upozornění,“ říká Roman Rous, výkonný ředitel společnosti SODATSW, která poskytuje řešení v oblasti monitoringu činnosti na PC.

   

  Zakázané je naopak sledování obsahu soukromých e-mailových schránek či obsahu rozhovorů přes Skype. Zákoník práce uvádí, že zaměstnavatel nesmí bez závažného důvodu narušovat soukromí zaměstnance, a to ať už se jedná o odposlech, záznam telefonických hovorů zaměstnanců, kontrolu jejich e-mailů či pošty anebo třeba o provoz kamerového systému.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...