Sobota 17. března 2018
svátek má Vlastimil, zítra Eduard
  NEUVĚŘITELNÉ PLÝTVÁNÍ PENĚZI

  600 milionů padlo na zbytečné papírování!

  05.12.2017 01:01 / zprávy google+ twitter facebook

  Projekty na rozvoj vzájemné spolupráce obcí a místních partnerství v letech 2010 až 2016 stály přes 600 milionů a přesto nic konkrétního nepřinesly. Z těchto dotací vznikly pouze desítky strategií a metodik, které leží v policích a padá na ně prach. Nikdo je nepotřebuje, přesto si za jejich zpracování nechali úředníci tučné prémie!

  Účetnictví počty. lupa
  Zákon sice porušen nebyl, ale peníze mohly být využity mnohem lépe | Pixabay

  Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil na poskytování a čerpání peněz určených na podporu rozvoje vzájemné spolupráce obcí a rozvoje místních partnerství v letech 2010 až 2016. Ministerstvo práce a sociálních věcí a Ministerstvo vnitra rozdělily Svazu měst a obcí a Sdružení místních samospráv v rámci dvou podobně zaměřených projektů 619 milionů korun převážně z evropských peněz. "Většina z této částky šla na mzdy a odměny osob zapojených do projektů. Konkrétně se jednalo o 586 milionů korun," uvádí kontroloři. "Z rozdělených peněz vzniklo velké množství strategických a metodických dokumentů určených pro potřeby obcí a místních akčních skupin – například 258 strategií, 176 akčních plánů a další dokumenty," vyčíslili.  

  Téměř celou částku si úředníci vyplatili na mzdách. Vzniklo přes 250 zbytečných strategií a přes 170 nepotřebných plánů!
    

  Oba kritizované projekty byly podobně zaměřené a Svaz měst a obcí i Sdružení místních samospráv vytvářely v řadě případů strategie a metodiky pro stejné území. "Na projektech také v některých případech pracovali stejní lidé, což se promítlo do výsledné podoby některých dokumentů. U vybraného vzorku dvaceti strategií kontroloři našli v devíti z nich shodné části textů a další shodné prvky," zjistil Nejvyšší kontrolní úřad.

   

  Kontroloři se také zaměřili na konkrétní výstupy, které z peněz vznikly – především na strategie, metodiky a další dokumenty. U těch se ukázalo, že byly většinou jen analýzou či shrnutím stávajícího stavu. Nový či inovativní přístup k již existující spolupráci obcí z nich neplynul. "O možném budoucím pokroku ve vzájemné spolupráci obcí žádným způsobem nevypovídají," vyplynulo z kontroly.  Problematické je také to, jak budou obce tyto vzniklé dokumenty využívat. "Téměř polovina obcí sdělila, že dokumenty nepovažuje za přínosné nebo je nezná a nevyužívá," konstatují kontroloři.

   

  Ministerstvo práce a sociální věcí s výsledky kontroly nesouhlasí. "Česká republika patří k zemím s nejnižším počtem obyvatel na jednu obec v rámci Evropské unie. Malé obce tak musí zvládat množství svěřených agend někdy i zcela bez profesionálního personálu, což se může projevit na kvalitě služeb poskytnuté občanovi," domnívá se náměstek pro řízení sekce ekonomiky a evropských fondů Martin Kučera. "Uvedené projekty byly připraveny, vyhodnoceny a následně zrealizovány v souladu se všemi platnými pravidly," zdůraznil.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...