Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  NEUVĚŘITELNÉ PLÝTVÁNÍ PENĚZI

  600 milionů padlo na zbytečné papírování!

  05.12.2017 01:01 / zprávy google+ twitter facebook

  Projekty na rozvoj vzájemné spolupráce obcí a místních partnerství v letech 2010 až 2016 stály přes 600 milionů a přesto nic konkrétního nepřinesly. Z těchto dotací vznikly pouze desítky strategií a metodik, které leží v policích a padá na ně prach. Nikdo je nepotřebuje, přesto si za jejich zpracování nechali úředníci tučné prémie!

  Účetnictví počty. lupa
  Zákon sice porušen nebyl, ale peníze mohly být využity mnohem lépe | Pixabay

  Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil na poskytování a čerpání peněz určených na podporu rozvoje vzájemné spolupráce obcí a rozvoje místních partnerství v letech 2010 až 2016. Ministerstvo práce a sociálních věcí a Ministerstvo vnitra rozdělily Svazu měst a obcí a Sdružení místních samospráv v rámci dvou podobně zaměřených projektů 619 milionů korun převážně z evropských peněz. "Většina z této částky šla na mzdy a odměny osob zapojených do projektů. Konkrétně se jednalo o 586 milionů korun," uvádí kontroloři. "Z rozdělených peněz vzniklo velké množství strategických a metodických dokumentů určených pro potřeby obcí a místních akčních skupin – například 258 strategií, 176 akčních plánů a další dokumenty," vyčíslili.  

  Téměř celou částku si úředníci vyplatili na mzdách. Vzniklo přes 250 zbytečných strategií a přes 170 nepotřebných plánů!
    

  Oba kritizované projekty byly podobně zaměřené a Svaz měst a obcí i Sdružení místních samospráv vytvářely v řadě případů strategie a metodiky pro stejné území. "Na projektech také v některých případech pracovali stejní lidé, což se promítlo do výsledné podoby některých dokumentů. U vybraného vzorku dvaceti strategií kontroloři našli v devíti z nich shodné části textů a další shodné prvky," zjistil Nejvyšší kontrolní úřad.

   

  Kontroloři se také zaměřili na konkrétní výstupy, které z peněz vznikly – především na strategie, metodiky a další dokumenty. U těch se ukázalo, že byly většinou jen analýzou či shrnutím stávajícího stavu. Nový či inovativní přístup k již existující spolupráci obcí z nich neplynul. "O možném budoucím pokroku ve vzájemné spolupráci obcí žádným způsobem nevypovídají," vyplynulo z kontroly.  Problematické je také to, jak budou obce tyto vzniklé dokumenty využívat. "Téměř polovina obcí sdělila, že dokumenty nepovažuje za přínosné nebo je nezná a nevyužívá," konstatují kontroloři.

   

  Ministerstvo práce a sociální věcí s výsledky kontroly nesouhlasí. "Česká republika patří k zemím s nejnižším počtem obyvatel na jednu obec v rámci Evropské unie. Malé obce tak musí zvládat množství svěřených agend někdy i zcela bez profesionálního personálu, což se může projevit na kvalitě služeb poskytnuté občanovi," domnívá se náměstek pro řízení sekce ekonomiky a evropských fondů Martin Kučera. "Uvedené projekty byly připraveny, vyhodnoceny a následně zrealizovány v souladu se všemi platnými pravidly," zdůraznil.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...