Pondělí 23. července 2018
svátek má Libor, zítra Kristýna

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  PRVNÍ ADVENTNÍ NEDĚLE

  Letošní advent začal jen tři týdny před Štědrým dnem

  04.12.2017 16:00 / zprávy google+ twitter facebook

  O víkendu se rozsvěcovaly vánoční stromy. Příjemné počasí přilákalo davy lidí. Města do vánočních akcí investují stále více peněz. Letos je ale advent extrémně krátký.

  Michal Horáček lupa
  Rozsvěcování stromku na Vítězném náměstí se zúčastnil také Michal Horáček | Showpix

  Datum první adventní neděle je pohyblivé. Dříve ho určoval měsíc a jeho fáze podobně, jako Velikonoce. Nyní si vypomáháme kalendářem. „Advent začíná vždy v neděli, která připadne na 30. listopad nebo jemu nejbližší den. Podle toho trvá 22-28 dní,“ vysvětlil František Jemelka z Tiskového střediska České biskupské konference. 


  Letos nás tak čeká nejkratší advent za posledních 11 let, protože trvá jen tři týdny, i když má čtyři adventní neděle. Samotné slovo advent pochází z latinského slova adventus, což znamená příchod (Ježíše Krista).  

  Na rozsvěcování vánočního stromu se na Vítězné náměstí v Praze přišel podívat prezidentský kandidát Michal Horáček.
   

  K první adventní neděli patří zapalování první svíčky, rozsvěcování stromů na náměstích, svátku Barbory i mikulášské nadílce. Vánoční stromy se přitom rozsvěcují nejen ve velkých městech, ale i v malých vesnicích. Tradičně také začínají vánoční trhy a jarmarky. Druhá adventní neděle letos připadne na 10. prosince, třetí na 17. prosince a čtvrtá je také Štědrým dnem.  Následně jsou 25. a 26. prosince svátky a všechny obchody by měly být zavřené. 

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...