Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ZAJÍMAVÝ PRŮZKUM

  Hráči videoher přiznávají, že hraní mění vnímání reality

  03.12.2017 13:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Videohry Češi nejvíce hrají na počítači či notebooku. Nejčastěji se věnují hrám logickým a strategickým. Téměř všichni připouštějí, že hraní her způsobuje závislost a mění vnímání reality. Většina hráčů preferuje hraní o samotě.

  Videohry playstation lupa
  Playstation není příliš populární, spíše se hraje na počítači | Pixabay

  Nejvíce hrají Češi videohry na počítači, notebooku a smartphonu. Na všech zařízeních přitom vedou hry pro jednoho hráče. "Herní konzole tak zůstávají spíše v pozadí: například PlayStation využívá alespoň jednou měsíčně pouze sedm procent respondentů, XBOX šest procent," vyplývá z průzkumu Nielsen Admosphere.  

  Pro hry mají stejnou vášeň muži i ženy
    

  Není žádným překvapením, že intenzivnějšími hráči jsou respondenti z nejmladší věkové skupiny. "Třicet sedm procent respondentů ve věku od patnácti do dvaceti čtyř let deklaruje, že hraje hry na počítači či notebooku denně nebo několikrát za týden. Téměř dvě třetiny z nich alespoň jednou za měsíc," uvádí statistika. Zastoupení silných hráčů je mezi muži a ženami poměrně vyrovnané. Denně nebo několikrát za týden hraje na počítači nebo notebooku videohry 24 procent mužů a 20 procent žen. 

   

  Pomocí výzkumu lze také určit, k jakému typu her v závislosti na oblíbeném zařízení se hráči nejčastěji uchylují. Na počítači či notebooku respondenti nejvíce hrají logické hry (40 procent), mezi které lze zařadit například klasický Tetris, Candy Crush nebo Portal, a dále hry strategické (36 procent), mezi něž patří StarCraft, XCOM, Civilizace, Age of Empires a podobně. "Logické hry dominují u žen a respondentů nad čtyřicet pět let. Naopak strategické hry volí na počítači spíše muži a respondenti ve věku patnáct až třicet čtyři let," upřesňují výzkumníci.

   

  Na smartphonu také jasně vyhrávají logické hry, nejčastěji je na tomto zařízení hraje polovina respondentů. Vědomostní hry na chytrém telefonu upřednostňuje více než třetina. "U herních konzolí pak respondenti preferují sportovní nebo závodní hry. Obecně dávají hráči z internetové populace přednost samostatným hrám (70 procent), tedy nejraději hrají sami," konstatují.

   

  "Téměř tři čtvrtiny oslovených respondentů souhlasí s výrokem, že hraní videoher způsobuje závislost," podtrhuje statistika. Často respondenti vyjádřili souhlas také s tím, že videohry mohou zkreslovat vnímání reality. Na druhou stranu podobný počet dotázaných vnímá videohry jako zábavu a pro více než polovinu je pak hraní relax.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...