Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  TRISTNÍ STAV

  Zasahování do důstojnosti a soukromí je v léčebnách častým jevem

  02.12.2017 15:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Nedostatek personálu je hlavní příčinou otřesného stavu ve většině léčeben dlouhodobě nemocných. Pacienti nemají žádné soukromí, bývá s nimi nevhodně zacházeno a často jsou spíše na obtíž!

  Nemocnice léčebna. lupa
  V nevyhovujícím prostředí tráví někteří lidé i roky. (ilustrační foto) | Pixabay

  Příliš mnoho nedostatků v péči o pacienty zaznamenávají ochránci lidských práv v léčebnách dlouhodobě nemocných (LDN). "Zejména v důsledku nedostatečného personálního zajištění může docházet k zásahům do důstojnosti a soukromí pacientů," upozorňuje ombudsmanka Anna Šabatová, která v rámci prevence navštívila som léčeben dlouhodobě nemocných. Součástí týmů, které návštěvy prováděly, byli i lékaři a všeobecné sestry.  

  Někde se používají drsná omezovací zařízení, včetně mříží.
   

  „Ošetřující personál je velmi přetížený, finančně podhodnocený a dělá, co je v jeho silách. V počtu, v jakém v léčebnách je, ale i přes sebevětší snahu nemůže pacientům zajistit péči na odpovídající úrovni. Tady musí pomoci ministerstvo a zasadit se o navýšení počtu personálu,“ shrnuje ombudsmanka zásadní systémový problém.

   

  Personál nemá na pacienty dostatek času, nemůže se jim individuálně věnovat. "Z péče se vytrácí jakákoli individualizace, pacienti nejsou dostatečně podporováni v soběstačnosti, což je patrné zejména u provádění hygieny, podávání stravy či používání toalety," podtrhla ombudsmanka.

   

  Pacienti přitom v léčebně pobývají delší dobu a není jim obvykle poskytnuto žádné soukromí. Pokoje jsou strohé, není neobvyklé, že se pacient celé dny dívá na bílou zeď, což může vést až k halucinacím.
  Vybavení pokojů je až tristní.

   

  Velkým problémem jsou také omezovací prostředky. "Používání omezovacích prostředků v léčebnách představuje velké riziko špatného zacházení," zmínila. Mnohdy je podle ní omezení pacientů nadužíváno.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...