Pondělí 23. července 2018
svátek má Libor, zítra Kristýna

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  NENECHTE SE OŠIDIT

  Okrást vás mohou stánkaři i na adventním trhu v Německu

  01.12.2017 16:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Vánoční atmosféra svádí k lehkovážnosti a utrácení. Mnohdy koupíme věci, které jsou velmi předražené či nekvalitní. I na zahraničních adventních trzích přitom platí dvouletá záruka na zboží. Cenu a peníze si však hlídejte ještě před zaplacením.

  Vánoce trh stánek. lupa
  Ceny mohou být u stánků přemrštěné. | Pixabay

  Otevřené hranice Evropy umožňují našincovi snadno vyjet na adventní trhy. Oblíbené jsou hlavně ty v sousedních zemích. O snadném zisku v tomto obodbí vědí své také nejrůznější šizuňkové. Stížit jim okrádání zákazníků chce co nejvíce Evropská komise se všemi členskými státy EU. Zřídili pro tento účel síť Evropských spotřebitelských center, které informují kde je radno mít se na pozoru před triky stánkařů a kde třeba hrozí předražení nákupu.  

   

  „Také dlouhodobá zjištění České obchodní inspekce ukazují, že stánkový prodej patří mezi oblasti, kde se zvýšená pozornost spotřebitelů může vyplatit. Platí to i pro adventní trhy v sousedních zemích, kde je dobré zjistit si cenu nápojů, datum spotřeby, ale i původ u zboží označeného jako ručně vyráběné, a to třeba i v Německu,“ vysvětluje Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra, které působí při České obchodní inspekci.  

  Zloději a šarlatáni mají před Vánocemi žně.
   

  Pracovníci sítě Evropských spotřebitelských center upozorňují, že předražení nákupu někdy hrozí třeba na Slovensku, kde mnozí stánkaři neuvádí ceny nabízených nápojů. Některá města proto riziko nákupu zboží či využití služeb nízké kvality za vysoké ceny snižují kodexy pro stánkaře. V Bratislavě jde o „Kódex trhovníka“.

   

  Všeobecně se na trzích prodejci chtějí zbavit zboží, které dlouho leží v regálech jejich kamenných obchodů. Právo na odstoupení od smlouvy bez udání důvodu neexistuje ani na adventních či vánočních trzích v sousedních zemích. Leda že by prodejce přijal zakoupené zboží zpět dobrovolně. "Dvouletou záruku za jakost má ale spotřebitel díky právu Evropské unie vždy i u stánkového nákupu, ale s drobnými místními specifiky," podtrhuje Evropské spotřebitelské centrum ČR, které bezplatně pomáhá spotřebitelům řešit spory z jiných zemí Evropské Unie, Norska a Islandu. Vždy je proto dobré schovat si účtenku. 

   

  Lidé by si měli dát pozor i na kapsáře. Německá policie kvůli tomu v minulosti vydala i doporučení, jak si své věci zajistit. Podle nich je dobré nosit peněženku ve vnitřní kapse bundy nebo kabátu. Hlídat si své věci, pokud někdo člověka „omylem“ polije svařeným vínem nebo se ptá na cestu. Může to být zloděj a může mít i parťáka,“ upozorňuje Ondřej Tichota.

   

  Průvodce adventními trhy i v češtině vydávají v některých příhraničních městech, například v Drážďanech. Informují o možnostech parkování, ubytování a veřejné dopravě. Ve Vídni je pak vhodné nechat vůz na parkovišti typu „Park and ride“ s dopravní návazností na místa konání trhů, nebo lze využít i zóny s maximální dobou parkování dvě hodiny.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...