Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  BUDE SE NÁM DAŘIT STÁLE LÉPE

  Nezaměstnaných je minimum a roste životní úroveň

  01.12.2017 13:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Ekonomika stále roste a produktivita je v České republice jednou z nejlepších v rámci Evropské unie. Podle odborníků se minimálně půl roku budeme mít velmi dobře!

  Dělníci lupa
  Na trhu chybí stovky dělníků, přesto se firmám daří. | Archiv

  Najít kvalitního zaměstnance je stále složitější. "Obecná míra nezaměstnanosti 15ti až 64letých dosáhla v říjnu letošního roku 2, 6 procenta a meziročně se snížila o 1, 1 procentního bodu. Míra nezaměstnanosti mužů očištěná od sezónních vlivů dosáhla 2, 2 procent, míra nezaměstnanosti žen 3,2 procenta," vyčíslila mluvčí Českého statistického úřadu Petra Báčová.  

  Podnikům chybí zaměstnanci, přesto podávají vysoké výkony.
   

  Ekonomika i bez potřebných dělníků a zaměstnanců svižně roste. "Těžiště růstu se přesunulo do segmentu domácí poptávky, což je další faktor, který přispívá k robustnosti současného růstu," uvedli ekonomové. Dominují investice v nemovitostní sféře, které ve výhledu přispěji ke zchlazení přehřívajícího se realitního trhu.

   

  Investice putují také do strojního vybavení. "Investice do strojů signalizují, že podniková sféra tváří v tvář nedostatku vhodné pracovní síly a souvisejícímu růstu nákladů práce zvyšuje svoji produktivitu," vysvětlil hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. 

   

  Produktivita by měla v České republice letos růst jedním z nejrychlejších temp v rámci Evropské unie, což vytváří předpoklad pro růst životní úrovně v nadcházejících letech. "Růst české ekonomiky má v současnosti mimořádně silné základy. Je současně nevídaně plošný a dochází k němu za absence jakékoli zásadnější makroekonomické nerovnováhy. Jako takový bude pokračovat i ve zbytku letošního roku a minimálně v prvním pololetí roku příštího," domnívá se Kovanda. V letošním roce tak ekonomika vykáže růst čítající 4, 5 procenta. V roce příštím pak mírně zpomalí, částečně však vlivem vyšší srovnávací základny.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...