Sobota 17. března 2018
svátek má Vlastimil, zítra Eduard
  BUDE SE NÁM DAŘIT STÁLE LÉPE

  Nezaměstnaných je minimum a roste životní úroveň

  01.12.2017 13:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Ekonomika stále roste a produktivita je v České republice jednou z nejlepších v rámci Evropské unie. Podle odborníků se minimálně půl roku budeme mít velmi dobře!

  Dělníci lupa
  Na trhu chybí stovky dělníků, přesto se firmám daří. | Archiv

  Najít kvalitního zaměstnance je stále složitější. "Obecná míra nezaměstnanosti 15ti až 64letých dosáhla v říjnu letošního roku 2, 6 procenta a meziročně se snížila o 1, 1 procentního bodu. Míra nezaměstnanosti mužů očištěná od sezónních vlivů dosáhla 2, 2 procent, míra nezaměstnanosti žen 3,2 procenta," vyčíslila mluvčí Českého statistického úřadu Petra Báčová.  

  Podnikům chybí zaměstnanci, přesto podávají vysoké výkony.
   

  Ekonomika i bez potřebných dělníků a zaměstnanců svižně roste. "Těžiště růstu se přesunulo do segmentu domácí poptávky, což je další faktor, který přispívá k robustnosti současného růstu," uvedli ekonomové. Dominují investice v nemovitostní sféře, které ve výhledu přispěji ke zchlazení přehřívajícího se realitního trhu.

   

  Investice putují také do strojního vybavení. "Investice do strojů signalizují, že podniková sféra tváří v tvář nedostatku vhodné pracovní síly a souvisejícímu růstu nákladů práce zvyšuje svoji produktivitu," vysvětlil hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. 

   

  Produktivita by měla v České republice letos růst jedním z nejrychlejších temp v rámci Evropské unie, což vytváří předpoklad pro růst životní úrovně v nadcházejících letech. "Růst české ekonomiky má v současnosti mimořádně silné základy. Je současně nevídaně plošný a dochází k němu za absence jakékoli zásadnější makroekonomické nerovnováhy. Jako takový bude pokračovat i ve zbytku letošního roku a minimálně v prvním pololetí roku příštího," domnívá se Kovanda. V letošním roce tak ekonomika vykáže růst čítající 4, 5 procenta. V roce příštím pak mírně zpomalí, částečně však vlivem vyšší srovnávací základny.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...