Pondělí 18. června 2018
svátek má Milan, zítra Leoš

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  NEBEZPEČNÝ ETANOL

  Češi patří k jedničkám v pití alkoholu!

  14.11.2017 11:11 / zprávy google+ twitter facebook

  Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj patří Češi ke zdatným pijákům - denně vypijí dohromady až 8 miliónu panáků tvrdého alkoholu. Právě alkohol přitom stojí za drtivou většinou předčasných úmrtí. Abstinenti v Česku tvoří pouze třináct procent z celkové populace.

  Alkohol víno. lupa
  Alkohol je u nás velmi snadno dostupný. | Pixabay

  Stále patříme k jedněm z největších konzumentů alkoholu. „Průměrná spotřeba alkoholu v České republice činí 11,5 litru čistého etanolu na osobu za rok,“ uvádí společnost OECD Health at a Glance, podle které jsou největší pijani v Litvě. Vypijí v průměru 15,2 litru etanolu na osobu za rok.

   

  Podobná data nedávno přinesl také průzkum Národního ústavu duševního zdraví. „Denně Češi vypijí dohromady až 7,5 miliónu panáků tvrdého alkoholu. Na jeho nadměrnou spotřebu umírá až pět tisíc mužů ročně,“ uvádí studie.  

  Češi vypíjí desítky litrů piva. Velká konzumace alkoholu přitom stojí za většinou předčasných úmrtí.
   

  Zřejmě nejoblíbenějším alkoholem je přitom pivo. "Jedná se zhruba o 146 litrů piva na rok a na osobu," potvrdil vedoucí výzkumného programu Národního ústavu pro duševní zdraví Ladislav Csémy.

   

  Problémem je velmi snadná dostupnost alkoholu. "Podle Světové zdravotnické organizace svou roli hraje také cenotvorba - alkoholické nápoje jsou u nás velmi levné," vysvětlil Jindřich Vobořil z Národního protidrogového centra.

   

  Právě alkohol výrazně přispívá ke vzniku nemocí, kvůli kterým Češi umírají předčasně. Abstinenti u nás tvoří pouze třináct procent z celkové populace. Alkohol přidělává práci i záchytkám. Nejvíce vždy na konci roku. Podle statistik nejméně alkoholu konzumují v Indonézii. A to pouze 0,1 litru etanolu na osobu za rok.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...