Čtvrtek 21. června 2018
svátek má Alois, zítra Pavla

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  DRASTICKÉ OPATŘENÍ

  Všichni pašíci pod nůž - do konce listopadu!

  14.11.2017 14:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Veterináři dali drobným chovatelům domácích prasat na Zlínsku kvůli AMK ultimátum do 1. prosince. Dále zde až do odvolání další chov těchto zvířat zakázali. Lidem se rozhodnutí nelíbí, ale respektují je.

  Zabijačka lupa
  Zabijačky na Zlínsku letos příliš radosti nepřinesou. | ČT

  Je to k vzteku. Shodují se po celém Zlínsku drobní chovatelé vepřů. Veterinární správa jim totiž kvůli africkému moru prasat (AMK) nařídila bezodkladně jejich svěřence zabít. Přitom tradiční období zabijaček začíná až po Novém roce.

   

  "Je to hloupé nařízení. Chtěl bych si ho nechat co nejdéle," posteskl si chovatel František Ševců z Veselé na Zlínsku. Svého Bobíka chová v chlívku na dvorku. Při vypuknutí nákazy jej poctivě nahlásil na obci a dbal úzkostlivě na hygienické předpisy, které Státní veterinární správa (SVS) nařídila. Nové nařízení SVS vnímá podle vých slov jako velkou ránu. „Jsem pořádně naštvaný,“ dodává nešťastný chovatel.  

  Virus AMP je velmi odolný a v prostředí stále přetrvává. Riziko je opravdu veliké.
   

  Veterináři si dopady na chovatele prasat uvědomují, ale podle plemenářského zákona prý nemohou jednat jinak. „Opatření jsou pro chovatele určitou zátěží. Situace si však takové řešení žádá. Za respektování pravidel chovatelům i veřejnosti děkujeme,“ krčí rameny ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

   

  K razantnímu kroku se veterináři rozhodli především kvůli podzimní migraci divočáků. S výjimkou registrovaných chovů tak musí neregistrovaní chovatelé své pašíky porazit. Navíc, už nesmí zakládat chovy nové. Porážky musí být vykonané do 1. prosince 2017. Stejně tak od tohoto data je v ohrožené oblasti chov domácích prasat zakázán.

   

  Jak se ale zdá, drastická opatření SVS sklízí své úspěchy. „To, že se daří držet nákazu na malém území zhruba 60 čtverečních kilometrů, považuji za velký úspěch. V rámci zemí, které se s africkým morem prasat potýkají, je to jev naprosto ojedinělý,“ tvrdí Semerád.

   

  Populaci divokých prasat v oblasti vymezené ohradníky se i s pomocí policejních odstřelovačů prý daří místním myslivcům úspěšně snižovat. Začátkem listopadu bylo uloveno či odchyceno do pastí přes 270 divokých prasat. Přesto zde zbývá ještě několik desítek kusů zvířat. „Je nutné vzít v potaz také fakt, že virus AMP je velmi odolný a v prostředí stále přetrvává. Riziko je opravdu veliké. Od začátku listopadu evidujeme 15 nových potvrzení nákazy u uhynulých divočáků,“ doplnil třední ředitel SVS.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...