Pátek 22. června 2018
svátek má Pavla, zítra Zdeňka

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  HLADOMOR

  Humanitární krize v Jemenu – desetitisíce lidí umírají hlady i na choleru!

  14.11.2017 01:01 / zprávy google+ twitter facebook

  Jemen je na pokraji katastrofální humanitární krize. Zemi hrozí největší hladomor za několik desítek let. Důvodem je nejen válka, ale také blokáda ze strany Saúdské Arábie, kvůli které do země neproudí humanitární pomoc. Místní nemají ani pitnou vodu.

  Hladomor děti. lupa
  Hlady umírají nevinné děti. | Pixabay

  Za katastrofu, která sužuje obyčejné lidi v Jemenu, může hned několik faktorů. Podstatné ale nyní je, aby koalice, vedená Saúdskou Arábií, uvolnila blokádu Jemenu. „Kvůli této blokádě do země nemůže proudit pomoc a hladomor si tak brzy vyžádá miliony obětí,“ upozornil ředitel Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí Mark Lowcock.

   

  Na místě pomáhají i Češi. „Jemen sužuje válka a desetitisíce lidí trpí podvýživou,“ potvrdil za český UNICEF Miroslav Ledvinka. V zemi se podle něj navíc šíří epidemie cholery, která se přenáší vodou. „Všude vybuchují bomby a není snadné dostat se k lidem, kteří pomoc potřebují,“ přiblížil tíživou situaci.  

  Za tragédii může i Západ a USA, kteří v oblasti obchodují se zbraněmi.
   

  Pracovníci UNICEF se snaží zajistit pitnou vodu v cisternách. To ale nestačí. Dobrovolně pomáhá prakticky každý. „Všichni tamní zdravotníci, lékaři a pečovatelé za svou práci nedostávají žádný plat,“ uvedl další český pracovník organizace Pavel Gruber.

   

  Uvedl také, že za katastrofální situaci v Jemenu může i Západ, protože ve skutečnosti podporuje prodej zbraní do Saudské Arábie. „Rada bezpečnosti nás ujišťuje, že platí mezinárodní humanitární právo a Ženevské konvence. Čtyři z jejích členů jsou přitom přímo či nepřímo v útocích zapojeni,“ poukázal na nedostatečnou snahu konflikt řešit a upřednostňování zbrojního byznysu nad lidským utrpením.

   

   

  redakce | bleskove.cz

  Témata: Jemen, válka, hladomor
  Komentáře ke článku
  loading...