Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  CHYBY ÚŘEDNÍKŮ

  Ministerstvo práce a sociálních věcí mělo v účetnictví nedostatky za 8,4 miliardy korun

  13.11.2017 13:13 / zprávy google+ twitter facebook

  Výrazné nedostatky zjistil Nejvyšší kontrolní úřad v účetnictví Ministerstva práce a sociálních věcí. Vyšlo najevo, že ministerstvo v roce 2016 nevedlo správné, úplné a průkazné účetnictví. Celkové nesprávnosti v účetní závěrce dosáhly 8,4 miliardy korun.

  Účetnictví počty. lupa
  Pro mnohé je účetnická agenda příliš složitá a zbytečně komplikovaná. | Pixabay

  V účetnictví Ministerstva práce a sociálních věcí zjistili kontroloři významné nesprávnosti celkem za 8,4 miliardy korun. „Nejvýznamnější nedostatky se týkaly například účtování o výnosech z předfinancovaných projektů z operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost,“ upřesnil Nejvyšší kontrolní úřad s tím, že ministerstvo v tomto případě chybně zaúčtovalo více než 4 miliardy korun v roce 2016, ale mělo tak učinit už o rok dříve.  

   

  Problematické bylo také účtování u dlouhodobých podmíněných závazků, neprůkazné účetnictví a inventarizace. „Ministerstvo často měnilo účetní software a údaje, které do něj vkládalo, nebyly dostatečně podrobné,“ vysvětlili kontroloři. Od roku 2011 změnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí svůj účetní software třikrát, naposledy v roce 2016. „Přechod na nový systém ale nemělo dobře připravený. Nedostatky byly už v počátečních stavech nastavených v účetním systému,“ upřesnili.  

  Nespolehlivé údaje a chyby v účetnictví u všech ministerstev ohrožují cíle účetní reformy, která proběhla v roce 2010.
   

  Kontroloři zjistili nedostatky také v údajích předkládaných pro hodnocení plnění státního rozpočtu. Tyto údaje mají podat detailní informace o pohybech prostředků státního rozpočtu, tedy o příjmech a výdajích ze státního rozpočtu. Díky nim lze sledovat předpokládané příjmy, odhadnout výdaje a sledovat jejich skutečné plnění. Nesprávnosti v těchto údajích podle NKÚ přesáhly 143 milionů korun.

   

  „Na nespolehlivost údajů a vysokou míru nesprávností v účetnictví u jednotlivých ministerstev upozorňujeme dlouhodobě, protože tyto chyby ohrožují cíle účetní reformy, která proběhla v roce 2010,“ uvedl Nejvyšší kontrolní úřad.

   

  Údaje z účetnictví slouží jako zdroj informací k řízení veřejných financí. Účetní reforma měla tedy zajistit jejich spolehlivost. Národní účty by se měly opírat o spolehlivé údaje právě z účetnictví vládního sektoru. Závažné nedostatky v účetnictví ministerstev proto mohou negativně ovlivnit konsolidované účetní výkazy za Českou republiku.

   

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...