Pondělí 16. července 2018
svátek má Luboš, zítra Martina

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  TOLERANCE CHYBÍ

  Mezi Romy a ostatními obyvateli ČR jsou špatné vztahy

  13.11.2017 09:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Soužití Romů a ostatních obyvatel České republiky vnímá většina lidí jako špatné. Přesto se podle průzkumů stále zlepšuje. Nedávné rasové útoky tomu ale nenasvědčují. Podle prezidenta je 90% Romů nepřizpůsobivých.

  Romové. lupa
  Někteří Romové hledají své místo ve společnosti jen velmi těžce. | Pixabay

  Soužití s Romy vnímá 21% lidí, žijících v České republice, jako dobré. To je třetí nejlepší výsledek za posledních 20 let. „Hodnocení soužití Romů a ostatních obyvatel České republiky se opět zlepšilo, přesto ho sedmdesát čtyři procent lidí nadále vnímá jako špatné,“ vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.

   

  „Stále se zvyšuje množství pozitivních názorů, nyní již na dvacet jedna procent,“ uvádí studie.  "Potvrdil se tak trend z minulých několika let," uvedli autoři průzkumu.  

  Lidé útočí, protože mají strach.
   

  Otázka vztahů mezi Romy a ostatními obyvateli republiky se nyní rozvířila zejména kvůli nedávným rasistickým útokům. Drtivá většina politiků je přitom veřejně ihned odsoudila. „Současná vlna rasistických útoků je důsledkem atmosféry, kterou v České republice vytvořili populisté, aby získali hlasy ve volbách,“ domnívá se předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

   

  Všeobecně se přitom tvrdí, že Češi jsou tolerantní národ. V mnoha soutěžích (Superstar apod., pozn. redakce) získali mnoho hlasů a sympatií právě Romové. V médiích běžně vystupují různé národy a etnika. Drtivé většině lidí to vůbec nevadí. Přesto vztahy s Romy nejsou ideální.

   

  Miloš Zeman přitom nedávno řekl, že patří 90 procent "nepřizpůsobivých občanů" k romské menšině a jen 10 procent jsou "bílí flákači". "Rád používám té kategorie nepřizpůsobivý a definuji si jí jako lidé, kteří odmítnou nabízenou práci, i když jsou absolutně zdravý. Nu, že mezi těmi je 90 procent Romů to je asi pravda, ale může tam být také 10 procent bílých flákačů a my k nim máme přistupovat naprosto stejně," uvedl v televizi prezident Miloš Zeman.

   

  Čtyři členové Rady vlády pro romské záležitosti na to reagovali výzvou občanům České republiky. "Prezident země si nemůže dovolit veřejná prohlášení tohoto typu bez podložených dat a údajů,“ uvedli členové rady v otevřeném dopise, který zveřejnili na serveru Romea.cz. 

   

  Narážky a konflikty tak přilévají olej do ohně. „Již několik let se u nás vytváří atmosféra o fatálním ohrožení,“ zdůraznil Bělobrádek. „Nejhorší věci dělají lidé ze strachu," je přesvědčený předseda lidovců. Podobně se vyjádřili i další politici. Většina z nich viní z této rasové nenávisti populisty a demagogy.

   

  "Všechny formy rasismu, šíření nenávisti a násilí je potřeba nejen odmítat, ale hlavně s nimi aktivně bojovat od samého počátku,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

   

  "Rasismus a jeho libovolné projevy by v naší společnosti neměly nacházet zastání a přesto se to děje. Nejsou potřeba přísnější zákony. Je třeba měnit společnost,“ je přesvědčený předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. „První krok může udělat každý. Nebuď rasista! Jdi příkladem," napsal Bartoš.

   

  Podle nového poslance za hnutí ANO Jaroslava Bžocha je zapotřebí dát pozor, aby lidé se sklonem k rasismu nebyli v žádných státních výborech.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...