Úterý 19. června 2018
svátek má Leoš, zítra Květa

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ZDRAVOTNÍ NEBEZPEČÍ!

  Pozor, epidemie žloutenky v Ústí a v Brně: Hrozbou jsou teď vánoční trhy!

  12.11.2017 00:05 / zprávy google+ twitter facebook

  Epidemie žloutenky v Ústí nad Labem se rozšířila mimo vyloučené lokality. Za týden přibylo 30 nových případů, celkem se od srpna takzvanou nemocí špinavých rukou nakazilo 237 lidí. Problémy jsou i v Brně a v okolí. Hrozbou jsou teď vánoční trhy.

  Žloutenka lupa
  Žloutenka se šíří na Ústecku a v Brně! | Archiv

  Současná epidemie hepatitidy typu A je v Ústeckém kraji nejrozsáhlejší za posledních několik let. Původní ohniska žloutenky byla potvrzena v sociálně vyloučených lokalitách. 

   

  „Devět případů z tohoto týdne je mimo vybranou lokalitu," upozornila Patrasová. Jeden případ se ale objevil už mimo Ústí. „Je to člověk, který žije v Děčíně a pracuje v Ústí," upřesnila epidemioložka.

   

  Na řadě základních škol, kde se infekce objevila, platí přísná hygienická opatření. Kolektivy, kde nákazu epidemiologové potvrdili, používají oddělená sociální zařízení. Hygienici pokračují také s očkováním. Velký zájem o něj zaznamenali pediatři i praktičtí lékaři. Na očkovací látku se nyní čeká několik dnů. Právě očkování je podle Patrasové účinnou ochranou.  

  Epidemie žloutenky sužuje Ústí nad Labem. Ohrožení trvá stále v Brně a části jižní Moravy!
   

   

  „Do sedmi dnů od posledního kontaktu s nemocným lze ještě očkovat, protože infekční žloutenky mají obecně delší inkubační dobu," uvedla.

   

  Lidé by měli podle hygieniků dbát zvýšené péče o čistotu. Hlavně po využití MHD, nákupních vozíků a podobně. Hodně rizikovým místem budou nadcházející vánoční trhy, kde se prodávají různé pochutiny, jenž drží zákazníci v rukou.

   

  Problém se žloutenkou je také na jihu Moravy. Přestože se tam letos situace zklidnila, nové případy stále přibývají. „Od začátku roku je jich v kraji sedmdesát dva. Loni bylo na jižní Moravě skoro čtyři sta padesát případů,” uvádějí epidemiologové. Podle nich v posledním týdnu přibyl jeden nově nakažený. Loni zde týdně zaznamenali až 30 nemocných. Přitom v dřívějších letech byl počet nakažených kolem 20 za celý rok.

   

  Kromě těchto rizikových krajů propukla epidemie také na sousedním Slovensku. Podle některých lékařů se dokonce nekontrolovatelně šíří.

   

  Hygienici radí nesdílet cigarety, ručníky v zaměstnání ani doma a hlavně v rizikových oblastech dbát skutečně “až přehnaně” na hygienu rukou, protože infekční žloutenka je označována právě za “nemoc špinavých rukou”!

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...