Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  SMRTELNÝ VIR

  Epidemie HIV mezi českými homosexuály!

  13.11.2017 11:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Přibývá HIV pozitivních a také nemocných AIDS. Čísla rychle rostou zejména v Praze. Jsou přitom i nové možnosti, jak se viru bránit.

  HIV. lupa
  HIV infekce podle krajů. | Státní zdravotní ústav

  Mezi homosexuály v Praze je epidemie HIV, uvedl předseda České společnosti AIDS pomoc Robert Hejzák. Podle statistik přibylo v Praze jen v září letošního roku 8 HIV pozitivních mužů. Čísla tak ve Středočeském kraji rychle narůstají. „Předpokládáme, že až osm procent homosexuálů v Praze je HIV pozitivních,“ sdělil Hejzák.  

  Vir přenášejí zejména lidé, kteří o své diagnóze nevědí. Zejména gayové by proto měli chodit na preventivní vyšetření.
   

   

  „V letošním roce evidujeme již přes 3 100 osob s virem HIV,“ uvádí Státní zdravotní ústav s tím, že 272 z nich zemřelo. V drtivé většině případů se jednalo o muže. „Aktuálně již přímo trpí chorobou AIDS přes 570 lidí,“ vyplývá ze statistiky, kterou zveřejnil Státní zdravotní ústav. Podle lékařů se až 60 procent přenosů HIV odehraje od lidí, kteří o své diagnóze nevědí. 

   

  Jsou přitom účinné možnosti, jak se proti HIV bránit. „Na prvním místě je užívání kondomu,“ opakují stále znovu lékaři. Novinkou je možnost jít po nechráněném sexu s cizím člověkem do HIV centra a nasadit si pre-expoziční profylaxi, což je předléčení, které může zabránit, aby se virus v těle člověka usadil. Cena se ale pohybuje kolem 5 800 korun za jedno měsíční balení. Některé západní státy přitom profylaxi nabízejí pacientům bezplatně, protože se to jejich rozpočtům vyplatí.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...