Sobota 17. března 2018
svátek má Vlastimil, zítra Eduard
  SMRTELNÝ VIR

  Epidemie HIV mezi českými homosexuály!

  13.11.2017 11:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Přibývá HIV pozitivních a také nemocných AIDS. Čísla rychle rostou zejména v Praze. Jsou přitom i nové možnosti, jak se viru bránit.

  HIV. lupa
  HIV infekce podle krajů. | Státní zdravotní ústav

  Mezi homosexuály v Praze je epidemie HIV, uvedl předseda České společnosti AIDS pomoc Robert Hejzák. Podle statistik přibylo v Praze jen v září letošního roku 8 HIV pozitivních mužů. Čísla tak ve Středočeském kraji rychle narůstají. „Předpokládáme, že až osm procent homosexuálů v Praze je HIV pozitivních,“ sdělil Hejzák.  

  Vir přenášejí zejména lidé, kteří o své diagnóze nevědí. Zejména gayové by proto měli chodit na preventivní vyšetření.
   

   

  „V letošním roce evidujeme již přes 3 100 osob s virem HIV,“ uvádí Státní zdravotní ústav s tím, že 272 z nich zemřelo. V drtivé většině případů se jednalo o muže. „Aktuálně již přímo trpí chorobou AIDS přes 570 lidí,“ vyplývá ze statistiky, kterou zveřejnil Státní zdravotní ústav. Podle lékařů se až 60 procent přenosů HIV odehraje od lidí, kteří o své diagnóze nevědí. 

   

  Jsou přitom účinné možnosti, jak se proti HIV bránit. „Na prvním místě je užívání kondomu,“ opakují stále znovu lékaři. Novinkou je možnost jít po nechráněném sexu s cizím člověkem do HIV centra a nasadit si pre-expoziční profylaxi, což je předléčení, které může zabránit, aby se virus v těle člověka usadil. Cena se ale pohybuje kolem 5 800 korun za jedno měsíční balení. Některé západní státy přitom profylaxi nabízejí pacientům bezplatně, protože se to jejich rozpočtům vyplatí.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...