Pátek 22. června 2018
svátek má Pavla, zítra Zdeňka

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  UBÝVÁ MLADÝCH

  Stárneme! Mladých ubývá!

  13.11.2017 17:17 / zprávy google+ twitter facebook

  Podíl mladých lidí v populaci ve všech krajích klesá. Nejvíc v Karlovarském. Trend ještě nějakou dobu potrvá. V posledních letech se ale zvýšila porodnost.

  Důchodci. lupa
  Nejvíce starých lidí je v Karlovarském kraji. | Pixabay

  Přibývá starých a ubývá mladých. Tento trend se asi hned tak nezmění. „Od počátku století se klesající počet mladých obyvatel ve věku 15 až 29 let projevuje nižším počtem studentů na středních a vysokých školách,“ upozornila předsedkyně Českého statistického ústavu Iva Ritschelová.  

   

  Na konci loňského roku žilo v Česku 3,3 miliónu lidí do 29 let, kteří měli 32% podíl v obyvatelstvu. Před 15 lety jich přitom byly 4,0 milióny, což představovalo bezmála 39% podíl. „Nejvíce mladých lidí bydlelo ve středních Čechách a nejméně v Karlovarském kraji,“ doplnila mluvčí Petra Báčová.  

  Zvýšila se porodnost. Nejvíce miminek mají v Praze.
    

  Mírnou nadějí pro omlazení je vzrůstající porodnost. V posledních třech letech se počet narozených dětí zvyšoval. „Vloni se narodilo celkem sto třináct tisíc dětí,“ upřesnila mluvčí. Nejvíce jich mělo bydliště v Praze a Středočeském kraji, nejméně v kraji Karlovarském.

   

  Průměrný věk prvorodiček se mezi roky 2001 a 2016 výrazně zvýšil. Nejvyšší je v Praze, kde vloni dosahoval 31, 2 let. Nejnižší byl v Ústeckém kraji, kde činil 27, 2 let. Hlavním důvodem vyššího věku prvorodiček je jejich snaha dostudovat a zajistit si kvalitní bydlení či práci.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...