Pondělí 16. července 2018
svátek má Luboš, zítra Martina

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  MONITORING ZVÍŘAT

  Šelmy se vrací! V našich lesích můžeme potkat vlky, rysy i medvědy!

  12.11.2017 09:11 / zprávy google+ twitter facebook

  V těchto dnech probíhá pravidelný monitoring šelem. Hnutí DUHA už informovalo o vlcích na Broumovsku, ale přepočítává také rysy či medvědy v Beskydech.

  Vlk. lupa
  Tohoto vlka zachytila fotopast na Broumovsku. | DUHA

  Vlčí smečka se na Broumovsku pohybuje druhým rokem. Podle fotopastí je v oblasti minimálně pět vlků. „Přesný počet nyní nemůžeme určit, ale během zimy bude stopování přesnější,“ uvedl Miroslav Kutal z Hnutí DUHA Olomouc.

   

  V minulosti přitom žili vlci také v odlehlých částech Šumavy, v Rychlebských horách, Jeseníkách, Krkonoších, na Šluknovsku i v Beskydech. Všude je ale postupně vyhubili pytláci. „Do Beskyd se vlci občas zatoulají ze Slovenska, kde jich žije výrazně více,“ popsal situaci Kutal.   

  Přibývá dobrovolníků, kteří pomáhají s ochranou druhů i s monitoringem šelem.
   

  Podobně chodí do Beskyd na obhlídku také medvědi. V roce 2015 byl spatřen medvěd nedaleko Valašského Meziříčí. V sousedních slovenských horách se vyskytuje až tisíc medvědů hnědých.


  V Beskydech nyní probíhá monitoring rysů. Přímo v Beskydech je jich kolem deseti, v celé republice pak až sedmdesát. „Také Rys ostrovid byl u nás vyhuben a i on se vrátil ze slovenských Karpat. Nejvíce rysů osidluje Šumavu a Pošumaví,“ tvrdí hnutí DUHA.

   

  Zájem o monitorování šelem mírně vzrůstá. Dobrovolníci se zajímají a pomáhají s ochranou druhů. Každý rok se tak do monitoringu zapojí mnoho brigádníků.

   

  Velké šelmy jsou ohrožovány lidmi, tedy dopravou i pytláctvím. „Jejich přínos je přitom významný, protože redukují populaci srnců, jelenů či divokých prasat, což jsou zvířata, která jsou u nás přemnožena,“ vysvětlili odborníci.

   

  „Škody způsobené velkými šelmami operativně řešíme,“ doplnil zoolog Petr Kafka. „Loni bylo na Broumovsku nahlášeno 89 zraněných a usmrcených ovcí, 6 koz a 8 telat,“ vyčíslil údaje za Broumovsko, kde právě nyní přibývá vlků.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...