Pondělí 23. července 2018
svátek má Libor, zítra Kristýna

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  VITAMÍNOVÝ PODVOD

  Doplňky stravy nepotřebujeme! Jen z nás tahají peníze!

  11.11.2017 11:11 / zprávy google+ twitter facebook

  Posedlost zdravím nahrává farmaceutickým firmám, které zběsile zásobují trh nejrůznějšími vitamínovými a bylinkovými doplňky stravy. Většinu z nich ale vůbec nepotřebujeme!

  Léky vitamíny. lupa
  Spoustu vitamínových doplňků užívají zejména díky, které chtějí zhubnout. | Pixabay

  Zdraví je výborný byznys. V lékárnách se dá sehnat lék či doplněk téměř na cokoli. Farmaceutické firmy se předbíhají v nabídkách, ale lékaři varují – spoustu tablet naše tělo vůbec nepotřebuje! Naopak – přemíra mu škodí. „Medicínsky není potvrzené, že by lidé potřebovali užívat vitamíny či vitamínové doplňky,“ tvrdí pražský internista a obezitolog Petr Sucharda.

   

  „Jako lékař mohu říct, že neznám studie, které by skutečně prokázaly nutnost užívat vitamín C či jiné vitamíny. Žádná studie věrohodně neprokázala, že by byli lidé, kteří užívají vitamín C, zdravější,“ doplnil s tím, že lidé by měli užívat léky a vitamíny pouze na doporučení lékaře. „Pokud si nechá pacient udělat odborné vyšetření krve a zjistí, že mu chybí železo, pak samozřejmě je vhodné ho doplnit,“ vysvětlil. Preventivně však vitamínové doplňky stravy nedoporučuje.  

  Není podstatné, jestli jsou kupované vitamíny "přírodní" nebo "umělé" - účinkují stejně.
   

  Vyvrací také mýtus o přírodních vitamínech. „Rozdělování vitamínů na přírodní a umělé je nesmysl.  Ve skutečnosti jsou tyto léky vždy odvozeniny toho, co se nachází v přírodě. Ta molekula musí být stejná,“ vysvětlil lékař.

   

  Většina vitamínu však tělu neškodí a tělo přebytek jednoduše vyloučí. Jsou to ale opravdu „vyčůrané“ peníze. Podobný názor vyjádřil i mistr světa v kickboxu Robert Býček. "Nikdy jsme nebrali žádné vitamíny a nejedli speciální jídlo, přesto jsme byli plní síly a zdraví. Teď se každý sportovec láduje multivitamíny, přípravky a nápoji, ale o tom to rozhodně není," sdělil svůj názor pro Bleskově.cz. 

   

  Farmaceutické firmy si mohou spokojeně mnout ruce. Než tedy utratíte půl výplaty v lékárně, prokonzultujte vše s lékárníkem nebo lékařem. Běžný, průměrný člověk zkrátka žádné vitamíny a doplňky nepotřebuje. Stačí pestrá strava a pobyt venku na sluníčku.

   

  A když je sluníčka málo, měl by si dát k obědu tučnou rybu. "Česká populace ve věku 4-90 let skutečně nemá ve své obvyklé stravě dostatečný přívod vitaminu D, který je zejména v tučných rybách," uvedl za Státní zdravotní ústav Jiří Ruprich s tím, že právě v zimě je vhodné pomocí rybího tuku vitamín D doplňovat.

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...