Pátek 20. července 2018
svátek má Ilja, zítra Vítězslav

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  DRAHÉ OVOCE

  Jablek je málo – ceny porostou!

  09.11.2017 14:01 / zprávy google+ twitter facebook

  Za vysoké ceny jablek mohou především jarní mrazy, ale také neúměrný dovoz dotovaného ovoce ze zahraničí. Českých ovocnářů tak rychle ubývá.

  Jablka. lupa
  Úroda je velmi slabá. Podraží i mošty či přesnídávky. | Pixabay

  Jarní mrazy mohou za letošní nízkou sklizeň ovoce. „Sklizeň jablek bude zřejmě nejnižší od roku 2011,“ shodují se ovocnáři. I proto ceny za jablka rostou.

   

  Česká republika je u jablek asi z 50 procent závislá na dovozu. „V Evropské unii se sklízí v průměru 12 milionů tun jablek, ale letos se kvůli mrazům čeká pokles na 9,3 milionu tun. Kriticky chybí jablka pro zpracovatelský průmysl,“ uvedl předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík. Hlavním dodavatelem levnějších jablek do České republiky je Polsko, ale právě tam se očekává ještě nižší úroda.  

  České ovocnáře a zemědělce stále likvidujeme, říká odborník na zemědělství Miroslav Toman.
    

  Jablka tak jednoznačně podraží. „Nepromyšleným hospodařením jsme zlikvidovali české ovocnáře a teď se divíme, že jsou ceny jablek vysoké,“ připomněl odborník na zemědělství Miroslav Toman. „Je nemožné, aby mohli čeští zemědělci konkurovat dotovanému dováženému ovoci,“ konstatoval s tím, že významný podíl viny na tom mají samotní obchodníci a obchodní řetězce.

   

  České ovocnářství objemem své klesající produkce tak není schopno celoevropský trend růstu cen brzdit. „V důsledku nekontrolovaného dumpingového dovozu jablek z Polska a ruského embarga na dovoz ovoce jsme plochu sadů jablek za poslední tři roky snížili z 9 000 na 7 000 hektarů. A do toho přišly mrazy,“ vylíčil Ludvík.  Zdraží tak i mošty, přesnídávky a další produkty z jablek.

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...