Pondělí 18. června 2018
svátek má Milan, zítra Leoš

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  DEMONSTRACE

  Romové vyjdou do ulic - chtějí kvalitní vzdělání pro své děti!

  08.11.2017 15:30 / zprávy google+ twitter facebook

  Happening a koncert populárních romských kapel a interpretů se uskuteční 11. listopadu v Ostravě. Podle organizátorů všechny pojí jediný cíl a tím je změna v přístupu k romským dětem v českém vzdělávacím systému.

  Rom Romové. lupa
  Kvalitní vzdělání je důležité. | Pixabay

  Shromáždění Romů se koná 11. listopadu ve 13:00 na náměstí Svatopluka Čecha v Ostravě - Přívozu. Romové chtějí upozornit na nedostatky ve vzdělávání. "Jediné, co se změnilo za 10 let, je to, že se zvláštní školy přejmenovaly na základní školy praktické a potom na základní školy," zlobí se organizace Awen Amenca a Asociace Romských Rodičů.  

  Romové chtějí zajistit svým dětem lepší budoucnost.
   

  Novela školského zákona umožňuje společné vzdělávání všech dětí v běžných školách, ale praxe je údajně jiná. Organizátoři proto vyzývají rodiče a další veřejnost k podpoře formou podpisu či účastí na samotném happeningu. "My jako rodiče chceme, aby se všechny děti vzdělávaly společně ve kvalitních školách a v přátelském prostředí," tvrdí jednohlasně. "Proto vyzýváme romské rodiče, aby kladli důraz na kvalitní vzdělání svých dětí a zřizovatele a školy vyzýváme, aby pro tyto děti vytvořili příjemné a přátelské prostředí," dodávají aktivisté.

   

  Prohlášení zatím podepsalo více než 1 000 lidí z celé republiky a dokument bude sloužit jako podklad pro jednání se zástupci státní a veřejné správy, která se uskuteční ještě v tomto roce.

   

  "Chceme ukázat všem lidem, že romští rodiče mají zájem o to, aby jejich děti měly skutečně rovný přístup ke kvalitnímu vzdělávání a učily se společně s ostatními dětmi," uvedla za organizátory akce Magdalena Karvayová. "My jako rodiče jsme připraveni udělat vše pro to, aby naše děti byly vzdělané a měly větší šanci na lepší život,” doplnila.

   

  Ostravské setkání podpoří menší akce v dalších českých městech a také na sociálních sítích. Podporují ji známí interpreti jako Jan Bendig, Kuky band, Gypsy Aron a další.

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...