Úterý 14. srpna 2018
svátek má Alan, zítra Hana

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  VELKÁ HROZBA

  Pozor, hrozí epidemie "sedmé nemoci"? Od dětí se můžete nakazit i vy a slézt mohou i nehty!

  07.11.2017 04:55 / zprávy google+ twitter facebook

  Do roku 1989 šlo v tehdejším Československu o poměrně vzácené onemocnění, ale až v posledních letech se rozšiřuje v ČR takzvaná "sedmá nemoc". Teď dokonce podle některých lékařů hrozí lokální epidemie! Bleskove.cz před tím varovaly maminky z jižních Čech, které nechápou malou informovanost ze strany odborníků.

  Sedmá nemoc lupa
  Sedmá nemoc může zpočátku vypadat jako neštovice! | Shutterstock

  Matky dětí, nakažených nemocí, která je infekční a vypadá podobně jako třeba neštovice, jsou naštvané na lékaře - epidemiology. „Někde jsou třeba celé třídy mateřských školek nemocné, ale lékaři nic. Teď to má dcera, od té to chytil syn a dokonce moje sestra, která u nás byla, to chytila," svěřila se nám paní Zdena z Českobudějovicka. 

   

  Inkubační doba je týden až deset dní a prvním příznakem jsou vysoké horečky, následně pak pupínky na dlaních a chodidlech. „Známe pátou nemoc, ale sedmou moc ne. Dokonce mi doktorka říkala, že v těch nejtěžších příznacích z toho mohou slézt až nehty," je v šoku maminka pětileté holčičky a sedmiletého chlapce.   

  Sedmá nemoc se rozšiřuje od roku 1989 a nakazit se jí mohou i dospělí!
   

   

  „Proč se o tom víc nemluví? Nechápu, že hygienici ani média to neřeší. Dokonce ani původně na pohotovosti, kam jsme s horečkami a pupínky jeli, nevěděli, co to přesně je. Báli jsme se dokonce meningokoka," dodala maminka nemocných dětí. 

   

  A není sama. „Moje dcera to má už pár dní. Začalo to velkými teplotami, nevěděli jsme, co to je. Teď alespoň víme, že je to nemoc zvaná ,sedmá´, nebo Ruka-noha-ústa (HFMD)," dodala paní Zdena. 

   

  „Nejčastěji tato infekční choroba postihuje děti do pěti let věku, ale úplnou výjimkou nejsou ani dospělí. Inkubační doba je až 5, někde 10 dní. Zprvu se zdá, že jde o klasické nachlazení. Nechutenství a bolest v krku doprovází mírná teplota. Někteří pacienti si stěžují i na nevolnost a průjem, mají zduřelé lymfatické uzliny," uvedla jedna z lékařek.

   

  Že nepůjde o běžnou virózu, to následně dávají znát zarudlá místa na dlaních a chodidlech, méně často se u malých dětí objevují i na rukou, zadečku a v tříslech. Brzy se v těchto místech objeví také 3 až 7 mm velké, našedlé, svědivé pupínky až puchýřky a v dutině ústní bolestivé afty. Kvůli těm může dítě i odmítat jíst a pít.

   

  V naprosté většině případů jde o nevážné onemocnění bez komplikací, které do sedmi až deseti dnů odezní. Pacient od lékaře většinou odejde s doporučením, aby zůstal v posteli, dostatečně pil a měl přísun vitaminů a neškrábal pupínky. Může mu také doporučit kapky či krém proti svědění. Rozhodně by ale neměl chodit mezi ostatní děti do té doby, než odezní zjevné příznaky nemoci.

   

  Nejvíce nakažlivý je pacient v akutní fázi, než začne mizet vyrážka, ale jeho stolice je infekční ještě zhruba měsíc po prodělané nemoci. Ta se totiž přenáší nejen prostřednictvím kapének ve vzduchu, ale také orofekálně. Proto je nezbytné úzkostlivě dbát nejen na hygienu rukou, ale také pečlivě omýt kontaminované předměty, na kterých virus relativně dlouho přežívá.

   

  „Toto onemocnění může postihnout i dospělé a nejvíce na pozoru by se před ním měly mít těhotné ženy. V prvním trimestru těhotenství totiž může vyvolat spontánní potrat nebo poškodit plod. A ani již prodělaná nemoc není zárukou, že neonemocníte znovu. Tělo si totiž vytvoří protilátky pouze proti původci nemoci, ne proti jinému sérotypu," dodávají lékaři. 

   

  Pokud se například v některé školce či škole objeví toto onemocnění, mělo by vedení zvážit například "mimořádné prázdniny" a omezení výuky alespoň pro jednu třídu. 

   

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...