Sobota 23. června 2018
svátek má Zdeňka, zítra Jan

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  PŘIRODNÍ KATASTROFA

  Vichřice zabíjela a napáchala milionové škody, nejen u nás! FOTOGALERIE uvnitř!

  30.10.2017 00:01 / zprávy google+ twitter facebook

  Hodně divoké bylo v neděli počasí nejenom u nás, ale i v blízkém zahraničí. Vichřice pustošila a zabíjela třeba v Německu, Polsku nebo Rakousku. Hamburk byl částečně pod vodou, škody jdou do milionů! Celkem má vichr v Evropě zatím 5 obětí! Teď ale hrozí takzvaně bílá tma a černý led!

  Stromy lupa
  Padající stromy ničily auta, střechy a škody jsou vysoké! | HZS

  Celé území Česka zasáhl v neděli silný vítr. Jen v Česku zabila vichřice dva lidi, ženu a muže. Další lidé byli zraněni. Hasiči v celé republice napočítali tisíce výjezdů. Energetici pracovali i v noci na pondělí, protože bez proudu bylo ještě v neděli večer na 500 tisíc domácností a firem.  

  Vichřice v Česku, Polsku a Německu zabil pět lidí a napáchal stamilionové škody!
   

   

  ČEZ vyhlásil kalamitní stav pro Karlovarský, Královéhradecký, Liberecký, Pardubický, Plzeňský, Středočeský, Ústecký kraj a Vysočinu. Na pomoc s opravami povolal i subdodavatelské firmy, ale mnoho poruch se přesto podaří odstranit až v tomto týdnu. Některá místa jsou pro techniky špatně přístupná nebo zcela nepřístupná, což se týká například lesních úseků. V Karlovarském kraji musel kvůli výpadkům proudu zasednout krizový štáb. Kraj má obavy především z toho, aby nevznikly problémy s fungováním čistíren odpadních vod nebo s nedostatkem pitné vody.

   

  Velké komplikace způsobila vichřice i na železnici. V neděli ráno a dopoledne byly problémy na trase Praha - Tábor. Následně pak na Moravě. Zpoždění na trase Ostrava - Praha nabíraly vlaky až v řádech stovek minut. Nejhorší situace byla i směrem na Slovensko a do Polska.

   

  Krizová linka ČEZ byla v průběhu dne přetížená a stejný problém měla i operační střediska hasičů. Hasiči měli ke 14:00 po celém Česku více než 4 500 výjezdů a další přibývaly. Nejčastěji zasahovali u stromů popadaných na silnice, železnici, domy či auta nebo u uvolněných střech.

   

  Kvůli větrné smršti byl uzavřen Pražský hrad, pražská zoo, pražské Výstaviště a všechny pražské hřbitovy. Zoo a Výstaviště neotevřou ani v pondělí. Zavřené byly také některé další hřbitovy v Česku, nejezdila lanovka na Ještěd, uzavřený byl i hrad Bezděz.

   

  Nejsilnější náraz větru zaznamenaly měřicí přístroje meteorologů na nejvyšší české hoře Sněžce, měl rychlost 180 kilometrů v hodině. Velmi silný byl ale i v nížinách. Odvál například plechovou část střechy na střeše kostela svatého Václava na Čechově náměstí v Praze 10, uvolnila se také střecha Thomayerovy nemocnice. Vichřice poškodila i střechu na výjezdním středisku záchranné služby v Sušici, na základní škole v Brně-Líšni nebo na škole v Rychnově nad Kněžnou.

   

  V Mostě zase vichřice shodila dřevěný pravoslavný kostel, s 23metrovou věží. Zde je škoda v řádech desítek milionů korun! Silná bouře provázená prudkým větrem od noci sužovala země centrální Evropy. Část Hamburku byla pod vodou, i v Německu strom zabil člověka. Hasiči tam vyjížděli ke stovkám popadaných stromů, podobně jako třeba v Rakousku a také v Polsku. I zde umírali lidé pod stromy!

   

  V pondělí se vedle polevujícího větru na některých místech Česka objeví i takzvaně bílá tma a černý led. Jde podle meteorologů o velmi nebezpečný jev, při němž se kvůli hustému sněžení a větru sníží viditelnost na nulu. Napadnout místy může až 6 centimetrů sněhu. 

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...