Středa 20. června 2018
svátek má Květa, zítra Alois

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  DOBROVOLNÝ ODCHOD

  ŠOKUJÍCÍ ZJIŠTĚNÍ: Skoků pod vlak v ČR přibývá!

  13.10.2017 11:40 / zprávy google+ twitter facebook

  Sebevražd v České republice stále přibývá, nicméně čeho je enormně více, je skoků pod vlak. Za prvních devět měsíců letošního roku zemřelo na českých železnicích 177 lidí, dalších 161 jich bylo zraněno.

  Sebevražda lupa
  Sebevražd na železnici extrémně přibývá! | Archiv

  To je více než loni. O sebevraždy šlo v 60 případech, zbylé oběti byli lidé, kteří spadli pod kola vlaku náhodou, případně zahynuli při dopravních nehodách.

   

  Dopravcům tím vznikají náklady, které jim nikdo nenahradí. Případy sražených chodců se přitom vyšetřují neúměrně dlouho.

   

  „Nejméně 35 až 40 procent sražených chodců jsou sebevraždy, zbytek případů spadá na nepozornost při přecházení nebo přejíždění kolejí,“ řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

   

  Každý z těchto incidentů se obvykle vyšetřuje dvě až tři hodiny, a to i v případech, že jde o prokazatelnou sebevraždu bez cizího zavinění. Vlaky pak nabírají zpoždění a nastávají ztráty pro dopravce.  

  Od ledna do září zemřelo na železnici 177 lidí, z nichž většinu tvořily sebevraždy!
   

   

  Běžný dopravce tak ročně může přijít až o 2 miliony korun kvůli zajištění náhradní dopravy, úklidu po kolizi s vlakem a podobně. Letos to ale může být podstatně více. Například jedna ze soukromých železničních společností zavádí kompenzace pro cestujícící za zpoždění delší než dvě hodiny ve výši 50 procent z ceny jízdenky a u jediného vlaku v případě takové nehody či srážky s člověkem, může jít o částku až 60 tisíc korun.

   

  České dráhy vyplácejí cestujícím odškodné jen v případě, že zpoždění nebylo způsobeno zaviněním třetích osob. „Mimořádné události na železnici nám ročně přinášejí zdržení mezi jedním až dvěma tisíci hodinami ročně,“ uvedl mluvčí Českých drah Radek Joklík.

   

  Co se sebevražd skokem pod vlak týče, zoufalí lidé je volí jako jednu z variant pro dobrovolný odchod ze života. Především pro "jistotu usmrcení". Přičemž pokud se čin člověku nepovede, může skončit doživotně jako mrzák například na vozíku. Ve většině případů ale vlak člověka usmrtí. Pro strojvedoucího, personál, ale někdy i cestující jde o velké psychické trauma, kdy nastupují školení psychologové. 

   

  „Lidé volí ukoneční života z mnoha důvodů. Někdy jde o nešťastnou lásku, existenční problémy, když se dozvědí, že jsou nevyléčitelně nemocní či mají psychické problémy. Nikdy bychom ale neměli takové lidi odsuzovat. Nikdo neví, v jaké situaci a rozpoložení se zrovna nacházeli," dodal pro Bleskove.cz jeden z psychologů, lékařů. 

   

  Samostatnou kapitolou jsou pády osob pod soupravy pražského metra, kde musí být vždy po přerušení provozu urychleně zavedena náhradní doprava s masovým nasazením desítek autobusů. Letos pod vozy metra zahynulo už šest lidí a provoz se musel přerušovat ve stovkách případů.

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...