Středa 20. června 2018
svátek má Květa, zítra Alois

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  TOLIK PENĚZ

  Tohle vás určitě naštve! Takový balík půjde příští rok na platy státních zaměstnanců!

  08.10.2017 04:55 / zprávy google+ twitter facebook

  Na platy zaměstnanců státu, tedy na poslance a senátory, půjde v příštím roce proti tomu letošnímu o 24,4 miliardy korun více. Výdaje by tak měly vzrůst až na 186,4 miliardy korun.

  bankovky peníze lupa
  Na platy státních zaměstnanců půjde v příštím roce o 24 miliard korun více! | Archiv

  Průměrný měsíční plat zaměstnance státu by tak měl proti letošku stoupnout o 3 817 korun na 32 679 korun hrubého. Počítá s tím návrh státního rozpočtu na příští rok, který vláda předložila do Sněmovny.

   

  V celé české ekonomice vzrostla průměrná hrubá mzda ve 2. letošním čtvrtletí podle údajů Českého statistického úřadu na 29 346 korun. Nejvíce peněz by měli mít státní zástupci a od nich odvozené profese, kterým by mělo měsíčně přibýt 4 700 korun a brát by měli v průměru 102 240 korun.

   

  Celkový průměrný plat zaměstnanců státu by se měl zvýšit meziročně o 13,2 procenta. Počet pracovních míst ve státním sektoru včetně příspěvkových organizací by se měl proti letošku zvýšit o 8,5 tisíce. Stát by tak měl vyplácet celkem 453 431 zaměstnanců.  

  Na platy státních zaměstnanců půjde v roce 2018 o 24 miliard korun více!
   

   

  Na růstu výdajů na platy má podle vlády vliv například růst výdajů o 16,7 miliardy korun v souvislosti s desetiprocentním navýšením platových i služebních tarifů ve veřejné sféře, o němž vláda rozhodla s účinností již od letošního listopadu, a také zvýšení tarifů u pedagogů o 15 procent. Dalších 2,14 miliardy korun si vyžádá například zvýšení tarifů pro příslušníky bezpečnostních sborů.

   

  Na růstu počtu pracovních míst se projeví například vznik 2 563 míst pod ministerstvem školství v souvislosti s inkluzí, tedy zařazováním dětí s handicapem do běžných škol. Dalších 3 092 míst má vzniknout kvůli nárůstu počtu dětí ve školách. Na ministerstvu obrany přibude 247 míst sportovců v souvislosti se změnou financování výdajů na sportovní reprezentaci a dalších 100 míst civilních zaměstnanců v návaznosti na Koncepci výstavby Armády ČR.

   

  Ve Vězeňské službě má vzniknout 347 nových míst. Naopak v kapitole ministerstva financí se sníží limit o 240 míst u Generálního ředitelství cel z důvodu neschválení původně zamýšleného rozšíření kompetencí v oblasti vyšetřování.

   

  Vláda v návrhu rozpočtu uvádí, že pro příští rok počítá s navýšením objemu platů v sektoru vládních institucí i s růstem průměrné mzdy v soukromém sektoru. Tento nárůst je podle ní daný napjatou situací na trhu práci i rostoucí silou vyjednávání odborů.

   

  nely | bleskove.cz

  Témata: peníze, rozpočet, vláda
  Komentáře ke článku
  loading...