Pondělí 19. února 2018
svátek má Patrik, zítra Oldřich
  TOLIK PENĚZ

  Tohle vás určitě naštve! Takový balík půjde příští rok na platy státních zaměstnanců!

  08.10.2017 04:55 / zprávy google+ twitter facebook

  Na platy zaměstnanců státu, tedy na poslance a senátory, půjde v příštím roce proti tomu letošnímu o 24,4 miliardy korun více. Výdaje by tak měly vzrůst až na 186,4 miliardy korun.

  bankovky peníze lupa
  Na platy státních zaměstnanců půjde v příštím roce o 24 miliard korun více! | Archiv

  Průměrný měsíční plat zaměstnance státu by tak měl proti letošku stoupnout o 3 817 korun na 32 679 korun hrubého. Počítá s tím návrh státního rozpočtu na příští rok, který vláda předložila do Sněmovny.

   

  V celé české ekonomice vzrostla průměrná hrubá mzda ve 2. letošním čtvrtletí podle údajů Českého statistického úřadu na 29 346 korun. Nejvíce peněz by měli mít státní zástupci a od nich odvozené profese, kterým by mělo měsíčně přibýt 4 700 korun a brát by měli v průměru 102 240 korun.

   

  Celkový průměrný plat zaměstnanců státu by se měl zvýšit meziročně o 13,2 procenta. Počet pracovních míst ve státním sektoru včetně příspěvkových organizací by se měl proti letošku zvýšit o 8,5 tisíce. Stát by tak měl vyplácet celkem 453 431 zaměstnanců.  

  Na platy státních zaměstnanců půjde v roce 2018 o 24 miliard korun více!
   

   

  Na růstu výdajů na platy má podle vlády vliv například růst výdajů o 16,7 miliardy korun v souvislosti s desetiprocentním navýšením platových i služebních tarifů ve veřejné sféře, o němž vláda rozhodla s účinností již od letošního listopadu, a také zvýšení tarifů u pedagogů o 15 procent. Dalších 2,14 miliardy korun si vyžádá například zvýšení tarifů pro příslušníky bezpečnostních sborů.

   

  Na růstu počtu pracovních míst se projeví například vznik 2 563 míst pod ministerstvem školství v souvislosti s inkluzí, tedy zařazováním dětí s handicapem do běžných škol. Dalších 3 092 míst má vzniknout kvůli nárůstu počtu dětí ve školách. Na ministerstvu obrany přibude 247 míst sportovců v souvislosti se změnou financování výdajů na sportovní reprezentaci a dalších 100 míst civilních zaměstnanců v návaznosti na Koncepci výstavby Armády ČR.

   

  Ve Vězeňské službě má vzniknout 347 nových míst. Naopak v kapitole ministerstva financí se sníží limit o 240 míst u Generálního ředitelství cel z důvodu neschválení původně zamýšleného rozšíření kompetencí v oblasti vyšetřování.

   

  Vláda v návrhu rozpočtu uvádí, že pro příští rok počítá s navýšením objemu platů v sektoru vládních institucí i s růstem průměrné mzdy v soukromém sektoru. Tento nárůst je podle ní daný napjatou situací na trhu práci i rostoucí silou vyjednávání odborů.

   

  nely | bleskove.cz

  Témata: peníze, rozpočet, vláda
  Komentáře ke článku
  loading...