Pondělí 28. května 2018
svátek má Vilém, zítra Maxmilián a Maxim

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  VELKÉ NEBEZPEČÍ

  Hygienici varují před extrémně silným ohrožením klíšťaty!

  11.08.2017 11:05 / zprávy google+ twitter facebook

  Léto je už tradičně Mekkou klíšťové encefalitidy a boreliózy. Letos varují hygienici před jejich extrémní silou. Od ledna zaznamenali už 214 případů zánětu mozkových blan, ale další mohou přibýt.

  Klíšťata lupa
  Počet případů nákazy od klíšťat začíná být už nyní alarmující! | Shutterstock

  I když je případů encefalitidy letos o něco méně než v loni za stejné období, jsou klíšťata agresivnější. Dokonce se objevují i v lokalitách, které jim nejsou moc vlastní, jako jsou vyšší polohy, hory.

   

  Nejvíce klíšťat je už tradičně v Jihočeském kraji. „Zde evidujeme od začátku roku na 40 potvrzených případů. Od 25. července se počet případů zvýšil nejméně o 9. Největší výskyt klíšťové encefalitidy je zatím na Českobudějovicku,” řekla ředitelka českobudějovické krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.  

  Počet onemocnění klíšťat týden od týdne narůstá a stává se pro lidi více nebezpečným!
   

   

  Aktivitu klíšťat podporuje především teplé a vlhké počasí. „Vyzýváme proto občany k obezřetnosti a opatrnosti při rekreaci a pobytu v přírodě," uvedla Kotrbová.

   

  Riziko nehrozí pouze v lesích nebo na loukách ve venkovském prostředí. “Výskyt je zaznamenán i v příměstských parcích, stejně tak jako ve výškách nad 750 metrů, tedy ve vyšší partiích Šumavy či Novohradských hor. Turisté, rybáři, houbaři či děti na letních táborech by měli věnovat pozornost správnému oblečení a obutí. Po pobytu v přírodě se pak převléknout, a pokud je to možné, i osprchovat se," uvedla.

   

  Hygienici letos v jižních Čechách evidovali 67 případů lymeské boreliózy. V celé republice je jich několik stovek.  

   

  Toto onemocnění se vyskytuje přibližně ve stejné míře jako loni v tuto dobu. Nejmasivněji se klíšťová encefalitida objevila v roce 2011. Tehdy bylo v Jihočeském kraji 170 případů.

  nely | bleskove.cz

  Témata: hygienici, Klíšťat
  Komentáře ke článku
  loading...