Sobota 26. května 2018
svátek má Filip, zítra Valdemar

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  SLOŽITÉ BYDLENÍ

  Bydlení v ČR se stává nedostupné! Realitky ženou ceny uměle nahoru!

  24.07.2017 11:25 / zprávy google+ twitter facebook

  Běžné bydlení dražší než v Rakousku nebo Německu? Ano, taková situace je teď na českém realitním trhu. Právě realitní společnosti ženou ceny nemovitostí uměle nahoru a pro mnoho lidí se pomalu stává pořízení malého bytu nebo domu nedostupné.

  Byty lupa
  Cenově dostupné malé byty jsou hned pryč a o ty veliké není příliš zájem! | Archiv

  Problémem je to, že banky z většiny přestaly poskytovat stoprocentní hypotéky a že ceny dosud dostupných nemovitostí letí raketově nahoru.

   

  „Malý byt 1+kk byl ještě před půl rokem až rokem v praze okolo 1,6 až 1,9 milionu korun k dostání. Dnes je to o půl milionu až milion více a ke všemu tyto malé byty téměř nejsou,” potvrdila Bleskove.cz paní Zdena, pracovnice velké pražské realitní firmy.

   

  „Vzhledem k tomu, že se realitnímu trhu v ČR daří, zdražujeme a zdražují všichni. Je to ale problém právě pro lidi se středními příjmy. Pro ně se běžné bydlení stává nedostupné,” přiznala makléřka.  

  Realitní firmy ženou momentálně ceny nemovitostí nahoru a bydlení se tak stává méně dostupné!
   

   

  A podotkla, že realitky skutečně vytáří “uměle navýšené ceny” nemovitostí. „To, za co seženete pomalu na předměstí 1+kk nebo 2+kk, seženete na předměstí Vídně, Lince nebo Pasova taky. Ovšem často v jiné kvalitě. Tam i domy v nabídce jsou v daleko lepší kvalitě než v Česku,” přiznal realitní makléř, pracující na rakousko-německém realitním trhu.

   

  V Praze se neustále staví nové a nové byty, a to přes to, že v hlavním městě je jich stále zhruba okolo 5 až 6 tisíc volných. „Jde především o ty veliké a drahé. O ty je zájem méně. Upřímně nechápu, proč je developeři staví. Mají z nich samozřejmě veliký výdělek, pokud se jim je podaří prodat, ale u nás se dělá luxus z něčeho, co je jinde v Evropě standardem,” přiznává další z českých realitních makléřů.

   

  Raketově nahoru letí i ceny bytů mimo Prahu. Třeba v Plzni, Českých Budějovicích nebo v Brně. I zde během posledního roku zdražily nemovitosti řádově o půl milionu. „Malé, cenově dostupné a v dobrém stavu byty jsou skoro nedostatkovým zbožím. Je to ale dočasná záležitost. Přijde doba, kdy bude realitní trh zase jinde a bude hůře. Už nyní pomalu krachují některé realitky,” přiznal realitní specialista. Prý kvůli tomu, že banky přestaly poskytovat 100procentní úvěry na bydlení. A sporné je i podle ekonomů také “pořízení bytu jako investice”. „Je velice diskutabilní, zda se to mnohdy vyplatí. Dnes to může být tak, ale v době sebemenší krize pak ten byt neprodáte za to, co od toho očekáváte,” dodala ekonomka Markéta Šichtařová, která si myslí, že doba realitní krize dříve nebo později opět nastane.

   

  I proto se doposud vyplatilo nakupovat malé byty, případně malé domy, o které bude takříkajíc stále zájem, ale o veliké nemovitosti nad 120 až 150 m2 už takový zájem není a nebude.

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...