Čtvrtek 16. srpna 2018
svátek má Jáchym, zítra Petra

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  SLOŽITÉ BYDLENÍ

  Bydlení v ČR se stává nedostupné! Realitky ženou ceny uměle nahoru!

  24.07.2017 11:25 / zprávy google+ twitter facebook

  Běžné bydlení dražší než v Rakousku nebo Německu? Ano, taková situace je teď na českém realitním trhu. Právě realitní společnosti ženou ceny nemovitostí uměle nahoru a pro mnoho lidí se pomalu stává pořízení malého bytu nebo domu nedostupné.

  Byty lupa
  Cenově dostupné malé byty jsou hned pryč a o ty veliké není příliš zájem! | Archiv

  Problémem je to, že banky z většiny přestaly poskytovat stoprocentní hypotéky a že ceny dosud dostupných nemovitostí letí raketově nahoru.

   

  „Malý byt 1+kk byl ještě před půl rokem až rokem v praze okolo 1,6 až 1,9 milionu korun k dostání. Dnes je to o půl milionu až milion více a ke všemu tyto malé byty téměř nejsou,” potvrdila Bleskove.cz paní Zdena, pracovnice velké pražské realitní firmy.

   

  „Vzhledem k tomu, že se realitnímu trhu v ČR daří, zdražujeme a zdražují všichni. Je to ale problém právě pro lidi se středními příjmy. Pro ně se běžné bydlení stává nedostupné,” přiznala makléřka.  

  Realitní firmy ženou momentálně ceny nemovitostí nahoru a bydlení se tak stává méně dostupné!
   

   

  A podotkla, že realitky skutečně vytáří “uměle navýšené ceny” nemovitostí. „To, za co seženete pomalu na předměstí 1+kk nebo 2+kk, seženete na předměstí Vídně, Lince nebo Pasova taky. Ovšem často v jiné kvalitě. Tam i domy v nabídce jsou v daleko lepší kvalitě než v Česku,” přiznal realitní makléř, pracující na rakousko-německém realitním trhu.

   

  V Praze se neustále staví nové a nové byty, a to přes to, že v hlavním městě je jich stále zhruba okolo 5 až 6 tisíc volných. „Jde především o ty veliké a drahé. O ty je zájem méně. Upřímně nechápu, proč je developeři staví. Mají z nich samozřejmě veliký výdělek, pokud se jim je podaří prodat, ale u nás se dělá luxus z něčeho, co je jinde v Evropě standardem,” přiznává další z českých realitních makléřů.

   

  Raketově nahoru letí i ceny bytů mimo Prahu. Třeba v Plzni, Českých Budějovicích nebo v Brně. I zde během posledního roku zdražily nemovitosti řádově o půl milionu. „Malé, cenově dostupné a v dobrém stavu byty jsou skoro nedostatkovým zbožím. Je to ale dočasná záležitost. Přijde doba, kdy bude realitní trh zase jinde a bude hůře. Už nyní pomalu krachují některé realitky,” přiznal realitní specialista. Prý kvůli tomu, že banky přestaly poskytovat 100procentní úvěry na bydlení. A sporné je i podle ekonomů také “pořízení bytu jako investice”. „Je velice diskutabilní, zda se to mnohdy vyplatí. Dnes to může být tak, ale v době sebemenší krize pak ten byt neprodáte za to, co od toho očekáváte,” dodala ekonomka Markéta Šichtařová, která si myslí, že doba realitní krize dříve nebo později opět nastane.

   

  I proto se doposud vyplatilo nakupovat malé byty, případně malé domy, o které bude takříkajíc stále zájem, ale o veliké nemovitosti nad 120 až 150 m2 už takový zájem není a nebude.

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...