Čtvrtek 19. července 2018
svátek má Čeněk, zítra Ilja

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  VELKÉ VAROVÁNÍ

  Lékaři jsou zděšeni! Počet HIV v ČR enormně roste!

  08.07.2017 00:55 / zprávy google+ twitter facebook

  Lidé jsou nezodpovědní, říkají čeští lékaři a epidemiologové především. Počet pacientů, kteří se nakazí virem HIV, enormně roste. Jen od ledna zaznamenali neuvěřitelných 109 případů. A to jsou jen ty zjištěné. Reálně jich může být daleko více.

  HIV lupa
  Virem HIV se v ČR od ledna nakazilo už 109 lidí! | Archiv

  Od roku 1985, kdy se nemoc začala sledovat, tak bylo zaznamenáno 3 015 nakažených. Vyplývá to z údajů Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu. 

   

  „Za posledních pět let se počet nakažených zvýšil o tisíc. Virem HIV se nakazilo 2 583 mužů a 432 žen. U 561 osob virus způsobil nemoc AIDS, které podlehlo 268 nakažených,” uvádí Národní referenční laboratoř.

   

  Letos bylo nejvíc nakažených registrováno v březnu, a to 29. V květnu, jenž je zatím posledním měsícem, za který úřady zveřejnily data, se nakazilo HIV 18 lidí, z toho sedm v Praze. „Mezi nakaženými bylo 17 mužů a jedna žena,” dodávají odborníci.

   

  Loni byla nově zjištěna nákaza infekcí HIV u 286 lidí, což je meziročně o 20 víc. Rostoucí trend pozorují odborníci od roku 2002.  

  Od začátku letošního roku se virem HIV v Česku nakazilo už 109 lidí!
   

   

  Vir HIV napadá lymfocyty v krvi a ve střevě, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení do zhruba šesti týdnů prudce klesne. Pak se propad zastaví a situace se zlepší. Postupně ale znovu ubývají, což může trvat i osm let. Po nich obvykle nemoc AIDS propuká. Bez léčby nemocní do několika let umírají.

   

  I když podle odborníků Česko patří ve světě i v Evropě k zemím s nižším výskytem infekce, varující je prudký nárůst počtu pacientů. Zástupci neziskových organizací i lékaři upozorňují na to, že strach z nemoci opadl a lidé se před ní přestávají chránit. Díky moderní léčbě sice pacienti mohou žít déle než dřív, lékaři ale zdůrazňují, že i moderní terapie má stále dost vedlejších účinků a je nepříjemná.

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...