Sobota 26. května 2018
svátek má Filip, zítra Valdemar

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  OSTRÁ SLOVA

  Havel maloval srdíčka a podporoval vraždění! Slavný lékař promluvil!

  14.06.2017 01:30 / zprávy google+ twitter facebook

  Je uznávaným lékařem, dietologem, a i když oslavil 90. narozeniny, stále pracuje. Jako kde kdo sleduje politickou situaci a dění kolem nás. Na to má doktor Rajko Doleček jasný a dost ostrý názor.

  Doleček lupa
  Rajko Doleček byl a stále je vždy velmi upřímný a přímý! | Archiv Nova

  Doleček je po mamince Srbochorvat a jako takový má i pohled na některé věci, které se odehrávaly v bývalé Jugoslavii.

   

  „Za komunistů mě řada lidí považovala za amerikanofila, a takovým jsem se i cítil, zvláště po mé roční odborné stáži v USA (1968), kde jsem přednášel na řadě univerzit a výsledky práce publikoval. Po zločinném napadení Srbska jsem ale přestal být příznivcem Bílého domu a především Severoatlantické aliance,” rozpovídal se pro ParlamentniListy.cz Doleček.

   

  „Srbové se dodnes zcela nevzpamatovali z toho, jak jim NATO rozbilo na konci 90. let hospodářskou infrastrukturu, a něco podobného provedli Američané v Iráku i jinde,“ říká Rajko Doleček, světově uznávaný odborník, endokrinolog z Ostravy, a také válečný veterán z II. světové války.

   

  Ostravský vědec zcela striktně odmítá obecně rozšířený názor, a to zvláště na Západě, že by za rozpoutáním jugoslávské války stáli jen Srbové. Velký díl viny vidí na straně Chorvatska, muslimských komunit v Bosně a Hercegovině a také u UÇK, Kosovské albánské osvobozenecké armády, která je v mezinárodním měřítku považována za teroristickou organizaci. Nicméně se stala v balkánské válce důležitým vojenským spojencem pro americkou administrativu i pro Západ.  

  Rajko Doleček se zastává Miloše Zemana i Andreje Babiše, zatímco pro Václava Havla nemá dobrých slov!
   

   

  Pochází z česko-srbské rodiny. Jeho český otec zastupoval československý koncern ČKD v Bělehradě do roku 1949, matka byla Srbka. Rajko začal se studiem medicíny nejprve v Bělehradě, ale promoval na Univerzitě Karlově v Praze. Jako mladý odbojář se zapojil do boje proti fašistům v Jugoslávii. Když však v armádě zjistili, že slušně ovládá pět jazyků, zařadili ho do jiných služeb, a sice jako tajemníka vojenského představitele Rudé armády. 

   

  „Pro významného ruského velitele jsem zajišťoval nejrůznější záležitosti. Pracoval jsem jako jeho tajemník, tlumočník, sháněl jsem i letecké motory na letištích pro jihoslovanskou armádu. Později, když můj ruský velitel zahynul při náletu, začal jsem působit jako tlumočník a překladatel pro angličtinu, ruštinu a srbštinu mise UNRRA pro válkou postiženou Jugoslávii…,” prozradil lékař.

   

  Například na současného prezidenta Zemana má jasný názor. „Chci mu znovu dát svůj hlas ve volbách, protože udržuje korektní vztahy s prezidenty všech tří velmocí, ale přitom nikomu nepodlézá a nebojí se nahlas říct svůj názor, byť ten někdy nejde s laciným, obecným proudem. Jiří Drahoš jako prezidentský kandidát neznamená žádný exces, je jistě inteligentním člověkem, ale zbytečně mnoho vychvaloval Angelu Merkelovou i přes její obrovské chyby při bezhlavém přijímání uprchlíků. Zatím mu však zcela chybí státnické a politické zkušenosti,“ podotkl doktor,  kterého prý hodně rozladila účast reprezentace naší vlády na srazu sudetských Němců, zejména Daniela Hermana, jemuž vyčítá jeho „extempore“ se strýčkem Bradym.

   


  Rajko Doleček se ale zastal i exministra financí Andreje Babiše: „Pomůže někdy i sobě, ale byl bezesporu úspěšným ministrem financí… Jsem také zklamaný z pomalého růstu životní úrovně u nás v porovnání se Západem, i když si v průměru nežijeme zrovna špatně. Jako jednu z příčin vidím nedokonalou privatizaci v 90. letech, kdy jsme prodávali pod cenou naše ,rodinné stříbro´, tedy úspěšné firmy, ale také i strategické společnosti, jako například vodovody a kanalizace i další přírodní a energetické zdroje,” řekl Doleček.

   

  A co řekl o Václavu Klausovi a jeho předchůdci Havlovi? „Já si Václava Klause cením jako politika, který se i na mezinárodní scéně nebál prosazovat svoje názory o nezákonné roli NATO ve válce proti Srbům, i když za to nesklidil pochvalu. Na hospodářské záležitosti mám ale trochu jiné názory. Václava Havla, kromě jeho počáteční role při ,sametové revoluci´, jsem neuznával, protože pokrytecky maloval líbivá srdíčka a současně doporučoval bombardování a zabíjení v Srbsku, Iráku i jinde a nekriticky vychvaloval Západ. U nás a také ve světě měl Havel veliké renomé, tak si myslím, že mohl i něco více udělat proti té naší nepovedené privatizaci,“ podotkl uznávaný lékař, který má i názor na zdravotnictví. 

   

  „Zdravotnická péče musí být stále bezplatná, dostupná pro celou společnost. I tak je naše zdravotnictví zatím pořád na vysoké úrovni v celosvětovém měřítku,” dodal. 

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...