Úterý 14. srpna 2018
svátek má Alan, zítra Hana

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  ZNIČENÁ ÚRODA

  Škody až půl miliardy! Ovocnáři jsou zoufalí!

  21.05.2017 04:55 / zprávy google+ twitter facebook

  Škody až za půl miliardy korun napáchaly ovocnářům letošní jarní mrazíky. Nejvíce plodin poškodily na Moravě. Největší propad sklizně očekávají ovocnáři u meruněk a broskví, a to až kolem 80 procent.

  Meruňky lupa
  Jarní mrazíky poničily i úrodu meruněk, podobně jako švestek nebo třešní! | Archiv

  Finančně se největší ztráty odhadují u jablek jako hlavního ovocného druhu v Česku, měly by se pohybovat kolem 270 milionů korun. U dalších plodin je to za dalších více jak 200 milionů.

   

  „Mrazy poškodily české ovocnáře druhý rok po sobě, loni škody byly kolem 400 milionů korun. Letošní škody tak jsou o pětinu vyšší,” řekl pro ČT předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.  

  Ovocnáři spočítali škody, které způsobily jarní mrazíky, na zhruba půl miliardy korun!
   

   

  Nejvíc poškozené jsou sady na jižní Moravě, ale i na dalších místech na střední a severní Moravě nebo v jižních Čechách. Loni vláda ovocnářům na mrazové škody dala odškodnění 133 milionů korun.

   

  I letos slíbilo ministerstvo zemědělství pěstitelům podporu. „Zemědělství je sektor, který je výrazně závislý na počasí, je to zásah vyšší moci. Vždycky jsem říkal, že budeme připraveni zemědělcům nabídnout pomocnou ruku,“ uvedl ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL)

   

  Problém se zničenou částí úrody není jen u nás, ale také v jiných částech Evropy. Někde zase ovoce ničilo třeba krupobití. Bohužel i v dalších týdnech můžou přijít silné bouřky. 

   

  nely | bleskove.cz

  Témata: mrazy, ovoce, úroda, Počasí
  Komentáře ke článku
  loading...