Sobota 21. července 2018
svátek má Vítězslav, zítra Magdaléna

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  BAZÉNY A SPOTŘEBA

  Na jaře a v létě stoupá spotřeba elektřiny díky klimatizaci a filtraci bazénů!

  03.05.2017 10:05 / zprávy google+ twitter facebook

  V České republice je dle statistik agentury FruitFactory aktuálně více než tři čtvrtě milionu bazénů. Okolo 320 tisíc je klasických vestavěných resp. zabudovaných v zemi. Dalších téměř 450 tisíc je nafukovacích, takzvaných „gumáků". S tím pochopitelně souvisí i růst spotřeby elektrické energie. Odběr elektřiny může totiž u průměrného zákazníka kromě filtrace a ohřevu vody zvýšit i využívání klimatizačních jednotek.

  Bazén lupa
  foto | archiv

  Uvedenou statistiku potvrzují i prodejci bazénů, kteří uvádějí každoročně nárůst prodeje o šest až deset procent. Česká republika se tak posunula mezi špičku, co se vlastníků bazénů týče, nejenom v Evropě, ale na počet obyvatel a rozlohu i na světě. Před Českou republikou jsou s počtem bazénů jen Francouzi (1,6 mil.) a Španělé (1,2 mil.). Ovšem s ohledem na rozlohu a počet obyvatel Češi vedou.

   

  Provoz bazénu není levná záležitost.
   

  „V létě je sice odběr elektrické energie celkově nižší (v celoročním porovnání), ovšem u konkrétního koncového zákazníka může jeho spotřeba stoupnout v některých týdnech až o cca 15 %, právě díky filtraci a ohřevu vody v bazénech a provozu klimatizace. V České republice přitom stoupá počet lidí, kteří si do domů i bytů pořizují klimatizační jednotky. Zároveň přibývá administrativních budov či obchodních prostor (hypermarkety, výrobní haly a podobně), kam se klimatizace montují. I to má zásadní vliv na spotřebu energie," říká ředitel společnosti Utylis Energie s.r.o. Radek Kupka.

  mrk | bleskove.cz

  Témata: bazén, elektřina
  Komentáře ke článku
  loading...