Sobota 23. června 2018
svátek má Zdeňka, zítra Jan

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  VELKÁ NOVINKA

  Nový zákon o nemocnicích. Krok k jejich privatizaci?

  26.04.2017 11:30 / zprávy google+ twitter facebook

  Dosavadní fakultní nemocnice se zřejmě změní na univerzitní, změnu v úvodním kole podpořili poslanci. Zařízení by díky tomu měla podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) větší ekonomickou svobodu a snazší řízení. Někteří politici ale varují před možným nástrojem k privatizaci.

  Nemocnice lupa
  Mnohé fakultní nemocnice se promění na univerzitní. | Archiv

  Nemocnice budou hospodařit s majetkem, který na ně stát převede, a výnosy budou moci použít pouze na úhradu nákladů spojených s jejich činností. 

   

  „Zákon musí dostat jinou podobu, než jakou má v této chvíli," soudí naopak Bohuslav Svoboda (ODS). Směr musí být podle něho takový, aby vysoká škola měla zásadní možnost mluvit do řízení nemocnic a vzdělávání lékařů nebylo dáno pouhou smlouvou.  

  Poslanci souhlasili se zákonem, který přetvoří fakultní nemocnice na univerzitní.
   

   

  Za největší odstátnění majetku za poslední dvě desetiletí označila předlohu Soňa Marková (KSČM). Kritizovala také to, že univerzitní nemocnice nebudou mít automaticky nárok na smlouvu se zdravotními pojišťovnami a nebudou se moci spoléhat na pomoc státu, ač jsou některé z nich zadlužené.

   

  „Nic není vzdálenějšího pravdě," nesouhlasil Ludvík s obavami z možné privatizace nemocnic. Předloha podle něho zajistí zachování páteřní sítě nemocnic, zařízení nikdo prodávat nebude.

   

  Sněmovní výbory budou mít na projednání předlohy dva měsíce, Ludvík zkrácení lhůty nepožadoval. Není proto úplně jisté, zda bude do konce volebního období schválena. Podle Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) bude diskuse složitá a těžko předjímat výsledek.

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...