Čtvrtek 16. srpna 2018
svátek má Jáchym, zítra Petra

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  VELKÝ SPOR

  Je nebezpečná “modrá velryba” joke? Kdo z koho dělá hlupáka?

  25.04.2017 11:55 / zprávy google+ twitter facebook

  Policie odmítla, že by šířila hoax, tedy falešnou zprávu, když před Velikonoci varovala před šířením hry Modrá velryba. Že by šlo o takzvaný joke, když má prý dostatek důkazů o tom, že tato nebezpečná hra existuje. Kdo tu tedy z koho dělá hlupáka?

  Velryba lupa
  Modrá velryba není podle policistů ani hoax ani joke, ale fakt! | Internet

  Podle některých expertů na internetovou bezpečnost taková hra ve skutečnosti neexistuje a policie jen straší lidi. Jenomže sami policisté varují, že existuje a chtějí z preventivních důvodů varovat i před všemi možnými věcmi podobného typu. 

   

  „V souvislosti s Modrou velrybou policie zaznamenala několik případů sebepoškození pořezáním,” uvedli policisté.

   

  Informace o Modré velrybě, která údajně probíhá prostřednictvím sociálních sítí, původně přicházely z Ruska. Tamní psychologové ji spojovali s některými sebevraždami mladistvých. Policie však na Zelený čtvrtek varovala, že se hra šíří i v Česku.

   

  Trvá na tom i poté, co manažer pro internetovou bezpečnost Martin Kožíšek a vedoucí projektu E-bezpečí z Univerzity Palackého v Olomouci Kamil Kopecký označili policejní zprávu za hoax nebo také joke, tedy špatný vtip či frašku.  

  Zatímco policie tvrdí, že "modrá velryba" je nebezpečná internetová hra, experti, že jde o hoax!
   

   

  „Policie České republiky eviduje několik případů sebepoškození pořezáním uživatelů sociálních sítí Facebook a Instagram, ke kterým došlo v rámci plnění úkolů ve hře,“ uvedla policejní mluvčí Ivana Nguyenová s tím, že policisté skutečně „obdrželi několik desítek poznatků k této činnosti“.

   

  Policie trvá na tom, že hra existuje a představuje skutečnou hrozbu, a to i v Česku, přestože její varování zpochybnili experti na internetovou bezpečnost. „Původně šlo o marketingový tah, jehož úkolem bylo zvýšit především zisk správců daných skupin na sociálních sítích,“ uvedl Kamil Kopecký.

   

  Spolek Linka bezpečí potom varoval na svém webu, že zvýšená mediální pozornost může zvýšit počet dětí a mladých lidí, kteří budou chtít činy spojované v médiích s Modrou velrybou napodobit. Jenomže to je nesmysl. Pokud by totiž policie nevarovala před možnou podobnou “hrou”, a cokoli se stalo, bude první na tapetě, která bude kritizována za to, že nic neudělala.

   

  Za policii se naopak postavila síť Insafe, ke které patří i české Národní centrum bezpečného internetu. „Pokud máme děti, které si obrys velryby vyřezávají na předloktí, třeba jen, aby upoutaly pozornost svých vrstevníků, a dokud je tato hra předmětem jejich diskuzí, musíme se tomu věnovat,“ stojí v prohlášení Insafe.

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...