Pondělí 18. června 2018
svátek má Milan, zítra Leoš

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  DIVNÝ SYSTÉM

  VZP rozhazovala, teď šetří! Štve lékaře i pacienty!

  21.04.2017 00:45 / zprávy google+ twitter facebook

  Naše největší pojišťovna štve čím dál více lékařů i pacientů. Dříve VZP rozhazovala stamiliony, nebo spíše miliardy, a nyní šetří. Stavěla si luxusní paláce, které pak zařizovala supermoderním nábytkem. Dnes se zdráhá těžce nemocným pacientům proplatit třeba jedinou účinnou léčbu, nebo uhradit záchrance ohledání zesnulých!

  VZP Kabátek lupa
  Pojišťovnu VZP vede Zdeněk Kabátek, jehož plat a odměny jsou v řádech statisíců měsíčně. | Profimedia

  Všeobecná zdravotní pojišťovna například odmítla platit 35letému Miroslavu Červinkovi, který trpí pokročilým stadiem rakoviny, biologickou léčbu. Ta jediná zabírá. Jak informovala ČT, doposud rodina léčbu hradila, teď je na pokraji sil a dokonce se kvůli tomu i zadlužila.

   

  Pojišťovna, kterou vede Zdeněk Kabátek, pobírající s odměnami stovky tisíc měsíčně, se brání, že nemůže hradit léčbu takto drahou, pokud existuje jiná alternativa, například chemoterapie. Jenže i lékaři uznali, že jediné, co zabírá, je právě biologická léčba.

   

  „Proto jsem se obrátili na soud, aby ten rozhodl, zda by měla VZP nákladnou léčbu, na kterou už nemáme peníze, proplácet,” řekli rodiče nemocného muže, který statečně bojuje.

   

  A takových případů jsou možná desítky až stovky, včetně jiné léčby jinak nemocných lidí. Na postupy VZP si stěžují i lékaři, záchranáři. Těm zase pojišťovna odmítá proplácet výjezdy k ohledání zesnulých. Jde o případy, kdy mrtvolu ohledá lékař záchranky, nikoli koroner. Podle lékařů postupuje špatně. Pojišťovna tvrdí, že jedná v souladu s legislativou.

   

  Přitom lékaři jsou třeba přímo na místě. Jako u dopravních nehod, kde na následky zranění člověk zemře. Pokud s člověkem neprovádějí zdravotní úkony, neměli by ho ohledávat a tudíž účtovat tento úkon. Přijet by měl koroner, který provede ohledání. 

   

  „VZP třeba ale nevadí, že proplácí výjezd záchranné služby a pak ještě výjezd koronera. Přitom lékař, který je na místě, může pochopitelně konstatovat smrt a provést ohledačku, i když někdy je to na úkor času záchranářů. Je to na hlavu postavené a především VZP si tu vyloženě vykládá zákony a předpisy podle sebe,” řekl Bleskove.cz jeden z lékařů záchranky.

   

  Koroneři si zase stěžují, že jim VZP snížila úhradovou cenu cest na paušál a více si účtovat nemohou, i když je zesnulý dál. Proto jim rozdíl musí dorovnávat kraj.

   

  VZP ale tvrdí, že hradí zdravotní služby všem svým smluvním partnerům v souladu s platnou legislativou i se smlouvami, které s ní partneři podepsali.  

  Lékaři i někteří pacienti jsou naštvaní na VZP, která nechce hradit různé úkony a nebo léčbu!
   

   

  „Pokud se záchranáři nezapojí do záchranných prací, neprovedou žádný zdravotní výkon, je na nich, jestli  zesnulého ohledají, nebo zda zavolají koronera. Pojišťovna pak logicky uhradí ohledání mrtvého tomu, kdo je provedl. Zákon neumožňuje hradit zdravotní výkony někomu, kdo je neprovedl. Nelze vydávat peníze z veřejného zdravotního pojištění za neposkytnutí zdravotní služby. Legislativní normy VZP sama netvoří, ale je jimi při nakládání s veřejnými prostředky vázána,“ řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

   

  Zvláštní však podle lékařů i pacientů je, že peníze z veřejného pojištění, tedy peníze z VZP, jsou a kdysi v daleko větší míře byly možné vydávat na luxusní sídla pojišťovny, zařízení, různé bonusy a bohaté odměny pro členy představenstva a management.

   

  „Tady lidi sbírají víčka od lahví, aby pomohli různě nemocným dětem a lidem, kterým léčbu VZP odmítá hradit a někde se vyhazují peníze z okna. A pak se tu záchranka s pojišťovnou dohaduje, kdo zaplatí ohledačku? Je vidět, jak tato země a zdravotnictví v ní funguje. Jakým způsobem se hospodaří s veřejnými prostředky. Je to ostuda,” dodal lékař záchranář.

   

  Ten také připomněl, že byly doby, kdy za konstatování úmrtí pacienta byl daleko vyšší počet bodů než za resuscitaci. Sice se tato situace z větší části změnila, ale stále je v systému prý tolik nesmyslů, až to hezké není. 

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...