Čtvrtek 16. srpna 2018
svátek má Jáchym, zítra Petra

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  NEBEZPEČNÁ INFEKCE

  Pozor, spalničky se šíří dál! Rodičům hrozí pokuta za odmítnutí očkování!

  19.04.2017 11:30 / zprávy google+ twitter facebook

  Epidemie spalniček se na severu Moravy dál šíří. Počet nakažených se od začátku týdne zvýšil na 49, přitom loni se v Česku vyskytlo celkově jen 7 případů tohoto poměrně závažného onemocnění. Rodičům, kteří by náhodou odmítli své ratolesti očkovat, hrozí pokuta.

  Očkování lupa
  Očkování dětí proti spalničkám je povinné! | Shutterstock

  Nejvíce nemocných je mezi dětmi, které s ohledem na svůj nízký věk ještě nemohly být očkovány. Ministerstvo zdravotnictví nyní varuje, že za epidemií spalniček v Evropě je odmítání očkování. Proočkovanost proti spalničkám totiž klesla pod potřebnou hranici 95 procent populace.

   

  „K 13. dubnu evidujeme na území Moravskoslezského kraje 49 případů onemocnění spalničkami. Jedná se o 27 dětí, z toho 24 neočkovaných, které nemohly být vzhledem ke svému nízkému věku očkovány a 22 dospělých osob, z toho 9 zdravotnických pracovníků,“ uvedli ostravští hygienici. Přitom hlavně pro malé děti může mít onemocnění až fatální následky.  

  Epidemie spalniček se v Moravskoslezském kraji šíří dál a jedinou prevencí je očkování!
   

   

  V jiných krajích republiky hygienici zvýšený počet onemocnění spalničkami zatím neevidují. Není ale vyloučeno, že by se nákaza mohla rozšířit. V Evropě je dále zasažena Francie, Německo, Itálie, Ukrajina, Polsko, Švýcarsko nebo Rumunsko.

   

  „Proto doporučujeme maminkám, aby následovaly pokyny svého pediatra a podstoupily s dítětem očkování, které je součástí povinného očkovacího kalendáře,“ uvedla hlavní hygienička Eva Gottvaldová.

   

  Ti, kteří odmítnou své děti povinně očkovat na základě ustanovení zákona, můžou být pokutováni. „Ze zákona vyplývá, že pokud se dítě nepodrobí povinnému očkování nejen proti spalničkám, ale i proti ostatním infekčním onemocněním, proti nimž se povinné očkování provádí, může být každému z obou rodičů udělena pokuta až do výše 10 000 Kč,“ podotkla hygienička.

   

  Spalničky jsou vysoce nakažlivé horečnaté onemocnění, které je nebezpečné vznikem komplikací, nejčastěji plicními a mozkovými záněty. Před zahájením pravidelného očkování v roce 1969 bylo v Česku ročně hlášeno v průměru 50 tisíc případů, ale třeba v roce 1966 jich bylo přes 89 tisíc. V posledních letech jsou onemocnění spíše ojedinělá. Českým dětem se první dávka vakcíny podává od 15. měsíce věku dítěte a druhá dávka za 6 až 10 měsíců po první dávce. Očkují se kombinovanou očkovací látkou proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...