Neděle 22. dubna 2018
svátek má Evžénie, zítra Vojtěch

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  DOBRÝ ZÁKON

  Stát bojuje proti zločincům! Zabaví také převedený majetek!

  17.04.2017 00:55 / zprávy google+ twitter facebook

  Stát konečně začal bojovat nejenom proti zločincům, ale i proti tomu, aby majetek, který nabyli trestnou činností a převedli ho na své blízké, jim zůstal. A aby jej po návratu z výkonu trestu mohli vlastně v pohodě užívat. Umožňuje to novela trestního zákoníku a řádu, která začala platit v sobotu.

  Auto lupa
  Policie může zabavit majetek pachatelům i když ho na někoho převedou! | Archiv MV

  Cílem novely zákona je účinněji bojovat s organizovaným zločinem. Rozšířené zabavení majetku je možné využít například také u pachatelů odsouzených za praní špinavých peněz, přijetí úplatku či výrobu drog.

   

  Zabavovat majetek bylo v omezenější formě možné i doposud, nejčastěji šlo o automobily. Ty pak dražilo například ministerstvo vnitra. Ale ne vždy to bylo možné. Pachatelé často stačili majetek přepsat na své blízké a příbuzné.  

  Díky novele zákona o potírání korupce může stát zabavit majetek i třetím osobám!
   

   

  Už několik měsíců třeba ministerstvo vnitra prodává luxusní auta zabavená při vyšetřování trestných činů - nejčastěji hospodářských deliktů.

   

  Nejde ale jen o automobily. „Například můžeme uvést případ drogového dealera, u kterého se při domovní prohlídce najde jeden milion korun v hotovosti a nemá přitom žádné zákonné příjmy. Podle původní úpravy bylo nutné prokázat, že tato částka byla získaná trestným činem. To v praxi naráželo na různé komplikace. Podle nové úpravy naopak je částku možné zabrat, pokud pachatel nedoloží, že ji získal zákonným způsobem,“ podotkla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.  

   

  Nově bude možné postihnout i majetek, který pachatel nabyl do společného jmění manželů. Zabavení se může týkat i majetku, který pachatel převedl do svěřenského fondu. Podle ministerstva spravedlnosti je podobná praxe běžná i v dalších zemích Evropské unie.  

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...