Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  VELKÁ NESPRAVEDLNOST

  Skandál! Církve v “restituci” dostaly miliardy, na obyčejné lidi se stát vykašle!

  26.03.2017 05:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Katolická církev a další církve dostaly náhrady za restituce v řádu 70 - 100 miliard korun. Ovšem na obyčejné lidi, kteří prošli v 50. letech kolektivizací, se kašle. Tisíce lidí za zabavený majetek peníze nedostaly a vypadá to, že už se jich ani nedočkají!

  Louky lupa
  Tisíce lidí ještě stále nedostaly náhradu za ukradené polnosti! | Archiv

  Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky je jejich šance už minimální. Řada družstev, která se měla s farmáři vyrovnat, raději zkrachovala a majetek převedla jinam.

   

  Jak uvedla ČT, celkem se jedná o miliardy korun. Ministr zemědělství Jurečka přitom před rokem a půl slíbil, že se to pokusí napravit. „Budu chtít, aby se k tomu poslanci zemědělského výboru, to znamená všichni poslanci zvolení napříč politickým spektrem, vyjádřili a řekli: je tady vůle státu, pojďte to nějak řešit,“ uvedl Jurečka v říjnu 2015, ale nestalo se tak!  

  Lidí, kteří v kolektivizaci přišli o majetek, se zřejmě už náhrady škody v ČR nedočkají!
   

   

  V současné době ale ministr svá slova mírní. Situace už podle něj řešitelná není. „Je tady určitá křivda v minulosti, ale bohužel ty zákonné lhůty uplynuly,“ říká.

   


  „Tyto peníze a tento majetek měl být na zvláštních účtech. To jako měl opravdu stát zajistit,“ myslí si místopředsedkyně Svazu restituentů Miloslava Pešková.

   

  Problém se týká asi 10 000 restituentů, kteří měli podle transformačního zákona dostat kompenzaci za svůj majetek už na konci 90. let od zemědělských družstev.

   

  „Když vydá soud ve jménu státu rozsudek, tak se má naplnit. Když vydá stát zákon, tak se má taky naplnit,“ dodává Pešková.

   


  „Je to vůči těm lidem hodně nespravedlivé,“ říká k celé věci člen zemědělského výboru Petr Bendl (ODS).

   

  Pomoc restituentům slibovala řada poslanců už i v minulých volebních obdobích, nakonec ale neprošel ani jeden z pokusů schválit příslušnou novelu zákona. „Měli by se stydět. Za ty starý lidi by se měli stydět,“ dodává místopředsedkyně Svazu restituentů Miloslava Pešková.

   

  „Církve, hlavně ta katolická, dostaly vše zpět a ještě i navíc jako mávnutím kouzelného proutku. A tihle lidi, kteřé opravdu přišli o svůj prokazatelný majetek, jsou stále uzurpováni a státem okrádáni? Že se všechny vlády od roku 1989 nestydí," postěžovala si dcera jedné z žen, která v 50. letech přišla o polnosti.

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...